Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2018-01-30, 08:11
  #13
Medlem
JohanNiklasson

Troligtvis det mest korkade inlägg på mycket länge.

1) Du får efterforska förintelsen om du vill i Sverige. Hur det är i andra länder är en annan sak.
2) Du är lika mycket en teknik- som historieförnekare. Så utan att gå in på detaljer men tro mig, tekniken för avgasrening har utvecklats något sen 1940-talet.

Att VW använde preparerade bilar dvs det som i större sammanhang har klassats som fusk kan vi väl också strunta i?

Värst i ditt resonemang är dock att du försöker använda resultatet från ett av VAG sällsynt korkat test till att bli ett argument för att massmorden under andra världskriget inte ägt rum.

Förhoppningsvis försöker du skämta och i så fall är det bara pinsamt dåligt och djupt osmakligt. Menar du allvar så är det än mer sorgligt då detta dvs du är ett bevis på hur dålig svenska skolan är.
Citera
2018-01-30, 21:22
  #14
Medlem
VW är ju skit i alla fall. Där byts inga remmar utan hela motorer vid service. Lägg till överprisat skräp så har man all anledning att köra andra märken.
Citera
2018-01-30, 22:20
  #15
Medlem
PlutoJs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JohanNiklasson
Anledningen till att denna test blivit så hårt kritiserad är inte att det är oetiskt att med djurförsöket testa effekter av avgaser. Istället är det så att det kan leda till stora politiska svårigheter ifall sådana försök visar "fel" resultat.

Forskningen visar nämligen att det är relativt harmlöst att andas in dieselavgaser i ett slutet rum.

Detta motbevisar uppgifter från judar efter andra världskriget vilka hävdat att avgaser från dieselmotorer använts för att snabbt gasa ihjäl stora mängder människor.

Som ni säkert vet är det förbjudet att efterforska förintelsen om det inte sker under strikt kontroll då sådan forskning kan ha till syfte att motbevisa uppgifter och påståenden vilka fortfarande leder till att stora skadestånd betalas ut årligen.
Det motbevisar ingenting.
Man använde inte dieselmotorer i gasvagnarna vare sig i T4-programmet eller förintelsen. Man använde bensinmotorer så att människor dog av kolmonoxidförgiftning.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback