Citat:
Ursprungligen postat av
prolapse89
Skolan är dock ingen jävla "arbetsplats", ditt jävla säffle! Och nej, intersektionalitet är inte orsaken till att Sverige har ett ok BNP.
Eh, jo, skolan är in fact en arbetsplats för rektorer, lärare, sjuksköterskor, psykologer, kuratorer, studievägledare, vaktmästare, mm.
Skolans värdegrund baseras dessutom på vad företagen önskar. Vad i helvete tror du styr? Money talks, kommer alltid vara sant. Iaf så länge jag lever.
Inte ensamt, men som jag tagit upp som ett exempel, en lärare som är öppet nazist kommer skapa klagomål från föräldrar och leda till att elever slutar = Minde pengar för skolan = Ett företag. Ett politiskt parti som riktigt trampar i klaveret förlorar röster = mindre pengar. Om Soran Ismail våldtar någon kommer han aldrig komma tillbaka i rampljuset i positiv bemärkelse efter det =mindre pengar till de som nu tjänar på soran. En butiksanställd som hatar invandrare öppet kan skapa osämja bland personalen, vilket kan leda till att både duktig personal slutar och att den dåliga moralen minskar försäljning = mindre pengar. Get the point?