Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2006-01-24, 20:45
  #13
Medlem
Jag tycker att den är skittråkig.
Citera
2008-07-15, 16:51
  #14
Medlem
MiniGangsters avatar
Haha, tycker också den är grymt rolig.. "How do you like your foot to my nuts technique" och sedan "I'm the one bleeding, that makes me the winner".. Den här filmen är i klass med dum dummare, ifall inte bättre

Och hur kan ni tröttna på filmen efter 30min, den blir ju bara roligare och roligare, måste köra med ett citat till "THAT'S ALOT OF NUTS!!"
Citera
2008-07-15, 16:59
  #15
Medlem
Robert Hashbergs avatar
Lite barnslig.
Citera
2008-07-15, 17:18
  #16
Medlem
Jag tyckte den var skitrolig första gången jag såg den. Skrattade så det rann tårar lol. Men det var typ 5 år sen. Väntar nu på 2an som verkar ta sin tid...

http://www.imdb.com/title/tt0339271/
Citera
2008-07-15, 19:45
  #17
Medlem
plicken117s avatar
i extramaterialet har dom med slutstriden som håller på i typ, 5 minuter - bara överdrivet ljud och slag hela tiden. höll på o dö av skratt.
tyvärr bara första gången, sen blir det trist.
Citera
2008-07-15, 21:36
  #18
Medlem
hatthyllans avatar
Var ju ett bra tag sen man såg filmen, men jag har för mig att den var lite smårolig. Billig humor funkar ju ibland också. Man kanske skulle se om den någon gång?
Citera
2008-07-15, 22:14
  #19
Medlem
hesons avatar
Oedekerk är ett geni, men det är inte ofta han får till det lika bra som i Kung Pow, det blir mer som Nutty Professor.

Humorn funkar inte alla dagar heller, man måste vara i toppform för att njuta.
Citera
2008-07-15, 22:20
  #20
Medlem
ANALDYNGAs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jag0_
Posta dina komentarer om världens roligaste film
Världens bästa jävla film!
Jag skrattar så jag gråter igenom hela filmen varje gång!
Dock tycker inte polarna den är rolig för fem öre..
Men dem har ju ingen humor...

Längtat som fan efter tvåan.. Får hoppas den kommer snart.
__________________
Senast redigerad av ANALDYNGA 2008-07-15 kl. 22:22.
Citera
2008-07-15, 23:29
  #21
Medlem
$crooges avatar
Är det bara jag som hatar den här filmen? Kommer inte ihåg någonting av den, bara att jag såg halva o att jag hatar den
Citera
2008-07-16, 00:07
  #22
Medlem
KapitalKamelens avatar
Your clothes are black!

Master Pain is in town!
Citera
2009-10-13, 19:26
  #23
Medlem
BizzareAdvokado1989s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av heson
Oedekerk är ett geni, men det är inte ofta han får till det lika bra som i Kung Pow, det blir mer som Nutty Professor.

Humorn funkar inte alla dagar heller, man måste vara i toppform för att njuta.

Nu gör jag en liten bump här, men om ni gillade den här filmen kan jag rekommendera hans dansscen i Nothing to lose, den är i samma klass som Kung pow, synd bara att resten av filmen utspelar sig som en vanlig komedi..

Rekommenderar även thumb movies-serien, jag har nog aldrig skrattat så hårt åt kortfilmer, det är så dumt men samtidigt genialiskt/nyskapande
Citera
2009-10-13, 19:31
  #24
Medlem
D_V_Ss avatar
Jag som hoppades på en uppföljare.

Riktigt rolig mongohumor som 9/10 ggr är hit-n-miss men Kung Pow är ett mindre mästerverk inom genren. Tycker den har mkt likheter med Titta Vi Flyger, och den är ju allmänt hyllad. Egentligen är det ju inget annat än en Scary Movie med kung fu-films tema. Bra mkt bättre än Scary Movie dock, som faller på sitt eget försök att kränga ur clichéer på löpande band utan glimten i ögat.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback