Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 4
  • 5
2018-01-26, 03:36
  #49
Medlem
Lawnmoverman2011s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Brutus01

Det är en familj. Mannen är gift med alla tre fruarna. Polygami godkänns av Sverige precis som barnäktenskap om de ingåtts i ett land där det är tillåtet.

Vad händer om han skaffar sig en fjärde fru? Man kan också fråga sig vad det är för fattig inkompetent ynkedom till make som fruarna har skaffat sig? Jag rådfrågade en person från "Långtbortistan" som är insatt i det här med flera fruar och denne svarade att maken ska ta fullt ekonomiskt ansvar för alla sina fruar och det utan undantag. Annars ska han inte ha så många fruar.

Citat:
Ursprungligen postat av Brutus01
Familjen ifråga består av en man, tre fruar och 16 barn. De har blivit tilldelade tre bostadsrättslägenheter där det är tänkt att de ska bo under en begränsad tid. Under denna tid så är det tänkt att de ska skaffa sig jobb och bli självförsörjande, vilket både du och jag vet inte kommer att ske.

Exakt, för dom har redan full sysselsättning med att tillverka barn ,laga mat, shoppa mat & kläder och allahanda förnödenheter, tvätta, städa, sköta & uppfostra barnen och umgås med övriga familjen och det finns ingen tid till att ha ett riktigt arbete med en riktig inkomst.
__________________
Senast redigerad av Lawnmoverman2011 2018-01-26 kl. 03:41.
Citera
2018-01-26, 09:42
  #50
Moderator
-Info-s avatar
Denne journalist tycker att det är en skam att man tillåter nyanlända invandrare bo i husvagnar. Han menar att kommunen Staffansstorp i Skåne måste ta sitt ansvar:

Citat:
"Det är en skam att fösa ihop nyanlända i husvagnar"

En välmående kommun som Staffanstorp måste naturligtvis ta sitt ansvar. Det är en skam att fösa ihop nyanlända i husvagnar på ett gärde i utkanten av samhället.

https://www.expressen.se/kvp/kroniko...a-i-husvagnar/

Svenskar som tvingas bo i husvagnar eller husbilar nämner han inte ens.

Frågan är om han känner till att det finns sådana eller om han inte bryr sig?
__________________
Senast redigerad av -Info- 2018-01-26 kl. 10:20.
Citera
2018-01-26, 11:16
  #51
Medlem
MrMarios avatar
Skämmigt för Sverige att gå mot en social standard i nivå med Afrika. Det vore nog bättre om ryssen bara avslutade lidandet för landet och släppte atombomberna.
Citera
2018-01-26, 12:27
  #52
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Brutus01
Du missade att svara på min fråga om hur länge den akuta nöden varar. Ali som bor i villan har varit i akut nöd nu i 20 år. Ruckel eller inte killen som bor i husvagnen med sin son skulle nog inte tveka att byta.
Han är givetvis inte i akut nöd längre, den var ju bara när man kommer till landet. Men nu har han besittningsrätt pga dåligt hyresavtal från Nacka kommuns sida. Klart han bor kvar då. Han får ju.
Citera
2018-01-26, 12:30
  #53
Avstängd
Sju ensamkommande flyktingbarn tvingas också vinter-campa - i Staffanstorp, bostadsbristen drabbar både svenskar och invandrare, skulden ska inte läggas på Muhammed.
Citera
2018-01-26, 12:37
  #54
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Valpen_
Sju ensamkommande flyktingbarn tvingas också vinter-campa - i Staffanstorp, bostadsbristen drabbar både svenskar och invandrare, skulden ska inte läggas på Muhammed.

Nej, skulden ska läggas på politikerna som bjudit hit Muhammed. De borde ha insett att man som “otrogen” aldrig kan lita på en muslim.
Citera
2018-01-26, 13:08
  #55
Medlem
Aurochss avatar
Självklart ska Muhammed inte ha ett öre men på vilket sätt tvingar staten svenskar att bo i husvagn?
Citera
2018-01-26, 13:12
  #56
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Valpen_
Sju ensamkommande flyktingbarn tvingas också vinter-campa - i Staffanstorp, bostadsbristen drabbar både svenskar och invandrare, skulden ska inte läggas på Muhammed.
Vilka ställer du först. Ekonomiska migranter som muhamed som aldrig betalat skatt eller gjort samhällstjänster eller en svensk som jobbat och betalat skatt hela livet. Jag vet i alla fall vem jag ser som andraklass och förstaklass medborgare.
Citera
2018-01-26, 13:14
  #57
Medlem
Ni är kufar allihopa det klart vi muslimer har företrädde än kufar. Vi får dessutom hjälp av judarna att utrota den vita rasen.
Citera
  • 4
  • 5

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback