Citat:
Ursprungligen postat av
knark-kungen
Börjar fundera på om inte Baronen hade ekonomiska motiv att lura iväg marsvinet.
Alla kronor räknas när man lever lön till lön. Han väljer hellre tre dosor snus än mat till svinet.
Han har ingen empati och känner ingenting för djuren, sedan har han säkert blivit avundsjuk på hur mycket uppmärksamhet Benny får av T och barnen.
Skulle fan inte förvåna mig om han stampat ihjäl Benny och slängt honom i soporna. Snart ligger den andra ute till försäljning på instagram.
Jag kan inte heller låta bli att misstänka att Baronen själv låg bakom Bennys mystiska försvinnande. Benny blev för populär i hushållet, och det tålde inte den störda byfånen med uppmärksamhetsprov.
Vad som faktiskt hände lär vi aldrig få veta, men jag kan tänka sig något i stil med att Baronen sitter och är kränkt, medan Benny tuggar hö i godan ro. Plötsligt får Baronen nog, pressar Benny mot sin svettiga röv och lägger av en brakskit som skakar väggarna. Benny fryser till, ögonen vidgas, stendöd.
Och sen, i sann Baron-anda, inget ansvar, bara ett snabbt “adjö” via toaletten, där Benny får sin sista färd ner i avloppssystemet. Familjen sörjer, barnen gråter, Therese letar förtvivlat medan Baronen sitter i grannens bil och tycker synd om sig själv.