Först och främst skall vi säga att Bitcoin miningen enligt undersökningar förra veckan var 56% grön el.
FEMTISEX (!!) procent.
https://twitter.com/DocumentingBTC/s...498657795?s=20
Detta går fort mot 100% grön el nu när den i veckorna flyttar från Kina och deras smutsiga el används till andra saker istället.
Citat:
Ursprungligen postat av
David86
Jämför du verkligen energiförbrukningen för mining med driften av servrar för banker?
Ja? Mest för att få perspektiv vad man tror man attackerar när man attackerar Bitcoins energiförbrukning.
https://i.redd.it/uimywod7ybk61.jpg
Citat:
Ursprungligen postat av
David86
Hört det flera gånger, men förstår verkligen inte hur bitcoin hjälper till att förflytta grön energi någonstans, varje kilowatt som används till bitcoins är bortkastad energi som aldrig kommer tillbaka, resultatet av den förbrukade energin var bara en massa värme.
Det genereras totalt
162 194 TWh på jorden
Av dessa så försvinner
50 000 TWh pga waste och ineffektiviteter.
Bitcoin använder
189 TWh
https://medium.com/blockcap/bitcoin-...x-3ecdeb19dab7
En typisk waste är att en elkälla producerar el när efterfrågan är låg, tex sol energi på dagen när ingen är hemma, eller vindkraftverk på natten när folk sover. Eller ett kärnkraftverk som producerar konstant och inte går att stänga av. Det finns massor av sådana här exempel.
Kan man då ställa en miningriggar vid dessa källor, som man lätt kan slå över till när man har överproduktion så tar man tillvara på 100% av energin.
Andra exempel är naturliga energikällor som inte går att utnyttja för att dom är otillgängliga (för det kostar nämligen otroligt mycket att transportera energi.
Ställer man mining riggarna på denna energikälla så tappar du 0% i transporten av el, och plötsligt kan du utnyttja en befintlig energikälla, som producerar energi men ingen tar vara på.
Du har El Salvadors vulkaner som ett exempel som är i ropet nu, men det finns vattenkraft, vindkraft, solenergi och vågenergi att ta reda på genom att säkra upp det enorma monetära behovet som det globala samhället har via Bticoin mining på dessa platser.
Citat:
Ursprungligen postat av
David86
Vi lever i en värld som behöver hushålla med energi, istället används enorma mängder el för att ”gräva fram” meningslösa bitcoins som inte fyller någon annan funktion än att ingå i en spekulationsbubbla.
Ja, även om det finns hur mycket el som helst på jorden som vi inte tar tillvara på så behöver vi idag hushålla med elen det kan jag hålla med om.
Men som sagt, Bitcoin skall inte konkurera med elen producerad för hushållen och verkstadsenergin. Den skall som jag förklarade ovan drivas på energi som inte kan tas tillvara på annat sätt.
Sen att du säger "meningslösa Bitcoins" vittnar om att du inte har förståelse för vilka värdsliga problem Bitcoin löser. Tänker inte gå in på det mer än att säga det handlar om en lika stor revolution som när Internet blev tillgängligt. Sådant måste få kosta energi, och i Bitcoin fallet så är det förnybar energi det handlar om.
Skall du hacka på meningslös energianvändning så rikta ditt korståg till modeindustrin, Tik Tok, alla onödiga transporter och den västerländska slit och släng kulturen, köttkulturen och all slängd mat. Allt detta slår Bitcoins energianvändning flera tusen gånger om, och är dessutom meningslös tillskillnad från Bitcoin.
Citat:
Ursprungligen postat av
David86
I framtiden kommer man titta tillbaka på detta och skaka på huvudet över idiotin att förbruka en massa energi för att skapa fiktiva sedlar som bara bytar händer mellan folk för att spekulera fram en vinst i ett pyramidspel liknande upplägg…
En oinsatt kan tycka så, men jag har förklarat ovan varför du har fel.
Att du jämför det med ett pyramidspel vittnar om att du inte har någon aning om vad du gett dig in på. Eller kan du förklara för mig hur dom högre upp i pyramiden passivt tjänar pengar på hur de längre ner arbetar, nej det kan du inte...
Citat:
Ursprungligen postat av
David86
Hela tanken med bitcoin som valuta är ju motsägelsefull, folk spekulerar och handlar med den för den är volatil, men det sista man vill ha med en valuta för vardagsbruk är att den kraftigt varierar i värde.
Och därför används den rätt lite för vardagsbruk, även om den precis blivit en valuta i El Salvador.
Men den gör inte anspråk på att vara en valuta idag, utan den börjar nå sin fulla potensial när det blivit en norm för de stora företagen och instituten som store of value. Idag är det bara några få stora företag som (officiellt) investerat i det. Men å andra sidan så var det 0 för något år sedan så Bitcoin växer lavinartat.
Om 3-10 år så tror jag vi kan säga att den nått sin potensial, och då har ju förstås volatiliteten minskat/försvunnit sedan länge.
Citat:
Ursprungligen postat av
David86
Men visst, eftersom resultatet av bitcoins är en massa överskottsvärme förvånar det mig att att man inte använder det som uppvärmningskälla för hus, kör vattenkylning på en massa GPUer och koppla in det i slingan till golvvärmen.
Det finns planer på sådant här också, i tillägg till allt jag nämnt ovan. Energi skall man ta tillvara på, till alla pris. Bitcoin (läs: säkring av det globala monetära värdetranskationerna som är så otroligt mycket mer kostsamt att hantera analogt idag) är utmärkt för detta.