Dina möjligheter att avboka utan kostnad är stora. Bara ring och säg att du inte behöver din bokade tid längre... Du har ingen skyldighet att berätta varför.
Det normala är ju att verkstaden öppet ska visa och delge vilka regler som gäller vid avbokning.
Sen finns det också paragrafer i konsumenttjänstlagen om vad som gäller om verkstaden får en kostnad på grund av din avbokning.
Verkstaden kanske har köpt in reservdelar som dom inte har returrätt på...
https://www.motormagasinet.se/articl...avbokar_jobbet
Utöver reservdelsfrågan har jag ju svårt att se hur verkstaden skulle kunna kräva dig på ersättning för att du avbokar din tid...
Det finns väl ingen seriös verkstad som driver en sådan sak vidare under förutsättning att du inte har skrivit på något avtal om vad som gäller vid avbokning.
Jag driver ju visserligen en liten enmansverkstad och jag har ju kunder som avbokar lite då och då... Men jag brukar inte lägga så stor vikt på det eftersom jag som regel har kunder som står på väntelista vid eventuella återbud.
Kan mycket väl tänka mig att stora märkesverkstäder har skrivna regler om vad som gäller vid avbokning.
Men då gäller det ju också att dessa regler delges till kunden vid bokningen kan jag tycka.
Det har väl hänt någon gång att jag har fått ligga på hembeställda reservdelar ett tag vid någon sen avbokning, men delarna går ju för eller senare åt, även om jag i något enstaka fall har varit med om att reservdelen har blivit liggande i flera år.
Några gånger vid extremt tajta avbokningar har jag sagt till kunden att han får stå för returfrakten av delarna och allt som oftast har det inte varit ett problem.
Sen har man ju genom åren haft några kunder som verkar ha satt i system att avboka och vara allmänt jävliga... Dom kunderna har JAG satt i system att vägra hjälpa när dom vill ha hjälp nästa gång.
Edit:
Konsumenttjänstlagen:
42 § Avbeställer konsumenten tjänsten innan den har slutförts, har näringsidkaren rätt till ersättning för den del av tjänsten som redan har utförts samt för arbete som måste utföras trots avbeställningen. Ersättningen skall motsvara det pris som skulle ha gällt, om avtalet endast hade avsett vad som har utförts.
Näringsidkaren har vidare rätt till ersättning för förluster i form av kostnader för den återstående delen av tjänsten samt ersättning för förluster i övrigt på grund av att han har underlåtit att ta på sig annat arbete eller på grund av att han på annat sätt har inrättat sig efter uppdraget. Näringsidkaren har dock inte rätt till sådan ersättning, om konsumentens syfte med tjänsten har blivit förfelat på grund av att
1. föremålet för tjänsten har skadats eller gått förlorat utan att detta har berott på försummelse på konsumentens sida, eller
2. konsumenten har hindrats att dra nytta av tjänsten till följd av författningsföreskrifter, myndighetsbeslut eller andra liknande omständigheter utanför hans kontroll.
Ersättning till näringsidkaren enligt andra stycket får inte överstiga hans förlust till följd av avbeställningen.