Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2018-01-15, 02:15
  #1
Medlem
Har nyligen köpt en Mazda 1,5 -99 och är inte riktigt en expert så jag tänkte fråga er ifall detta är normalt.

Tankade den med en hundring igår och så körde jag runt med 24-25km vanlig körning sen blev den tom. Är det normalt? Som sagt kan inget om bilar.
Citera
2018-01-15, 02:25
  #2
Medlem
Låter mycket...
enkel huvudräkning: 100kr ca 15kr liter ger 6-7 liter på 25 km alltså runt 2,5 liter milen
Är det en normal förbrukning för en liten mazda? nej
__________________
Senast redigerad av obisvenkanobi 2018-01-15 kl. 02:27.
Citera
2018-01-15, 02:51
  #3
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av obisvenkanobi
Låter mycket...
enkel huvudräkning: 100kr ca 15kr liter ger 6-7 liter på 25 km alltså runt 2,5 liter milen
Är det en normal förbrukning för en liten mazda? nej
Vad kan vara fel??
Citera
2018-01-15, 02:56
  #4
Medlem
Hur mycket liter finns det i tanken när bränslelampan lyser gult?
Citera
2018-01-15, 07:06
  #5
Medlem
Dille24s avatar
Börja med att nollställa tripmätaren varje gång lampan börjar lysa. Sen tanka för en 100 lapp och kolla när lampan lyser nästa gång.

En 20 år gammal bil bör väl komma en km per kr åtminstone
Citera
2018-01-15, 07:17
  #6
Medlem
kraftfoders avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JimmyFalkenberg
Vad kan vara fel??

Det enklaste att kolla samt åtgärda är:
1) För lågt lufttryck i däcken, då drar bilen mer soppa. Höj trycket till 2,5 kg (vid kalla däck).
2) Igensatt luftfilter. Öppna "filterburken" och kolla hur filtret ser ut. Ser det smutsigt ut, köp ett nytt på Biltema.
3) Påliggande bromsar. Hissa upp bilen (domkraft) och kolla om hjulen rullar obehindrat. Var försiktig, så domkraften inte viker sig bara!
4) En massa skrot i bagaget som gör att bilen drar extrasoppa. Töm bagaget!

Sedan kan det vara andra fel också, men de är inte så lättkollade för en lekman.

-En kompis undrade varför hans Volvo 240 drog tre liter milen.. Jag kollade snabbt hans bil, fann fel 1), 2), 3), 4) och eftersom han hade förgasarbil, kollade jag förgasaren: Membranet var det hål i, och förgasaroljan var slut.. Fixade allt på hans bil mot några öl på krogen, tog typ en timme på mackens GDS. Efteråt drog volvon litern/milen, som volvobilar från den tiden "ska" göra vid blandad körning.

Edit: TS Mazda bör väl dra någonstans 0,7 liter/milen, nu vet vi väl bara motorstorleken, men Mazdor ska vara bensinsnåla. Går säkert att få ner en bit under 0,7 om bilen är i skick och man snålkör.
__________________
Senast redigerad av kraftfoder 2018-01-15 kl. 07:23.
Citera
2018-01-15, 07:19
  #7
Medlem
MASSAGATTIs avatar
Kolla luftfiltret
Citera
2018-01-15, 07:54
  #8
Medlem
l150s avatar
Min gamla 945:a drog 3 liter milen när lambdan var kass.
Citera
2018-01-15, 08:29
  #9
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JimmyFalkenberg
Hur mycket liter finns det i tanken när bränslelampan lyser gult?

Kan vara en hel del kvar då beroende på bilmodell. För att ta reda på bränsleförbrukningen ska du tanka fullt och nollställa trippmätaren och sen tanka fullt igen då t.ex. lampan börjar lysa gult. Sen är förbrukningen beroende på körsätt också. Om man t.ex. "buskör" drar bilen mycket mer än vid normal ekonomisk körning.
Citera
2018-01-15, 09:08
  #10
Medlem
flaskborstes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JimmyFalkenberg
Hur mycket liter finns det i tanken när bränslelampan lyser gult?

Det brukar anges i bilens handbok.
Det går att få fram en sådan förbrukning om man varvar och kör som en dåre med kall motor och stadskörning. Men den borde dra runt 0,7L/Mil iaf på landsväg med varm motor och normala varvtal.

En bekant klagade på sin bränsle förbrukning som enligt hans färddator låg på 1,8l/mil för en Volvo S40 2004.. Det roliga med det hela var att han varje morgon gick ut och startade bilen och gick in och drack morgonkaffe för att bilen skulle bli varm och skön (vintertid) Bilen kunde stå i 10-15 minuter innan han åkte iväg. Detta kunde även hända kalla dagar då han skulle hem från jobbet..

Bilen står still på samma plats och drar soppa..datorn räknar på naturligtvis med noll mil och några liter soppa.. det ger en bra ökning av den uträknade förbrukningen i bilens dator..

Tanka bilen så full den går att få.. Nollställ trippmätaren, Åk tio-tolv mil eller så.. tanka fullt igen gärna vid samma mack och pump.. Jämför antalet liter med dina mil på trippmätaren så ser du mer exakt vad din bil tar i bränsle.
Citera
2018-01-15, 09:56
  #11
Medlem
kodsnickrarns avatar
Hur/var körde du?
24-25km i stadstrafik med mycket start/stop?
Du skriver sen "nybörjar bil" i rubriken...nytaget körkort? kille? gillar att gasa på när det blir grönt?

En bil som drar 0.7 landsväg kan ju lätt komma upp mot 2l/mil i stadskörning och tung högerfot...

/K
Citera
2018-01-15, 10:37
  #12
Medlem
Timmervargens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JimmyFalkenberg
Tankade den med en hundring igår och så körde jag runt med 24-25km vanlig körning sen blev den tom. Är det normalt?

Räkna först ut hur mycket den verkligen drar. (Enkelt gjort med trippmätaren)

Var tanken verkligen tom efter körningen? Dog bilen? Hur mycket fanns i tanken när du tankade?
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback