I en annan tråd diskuterades detta men då gällde det nog en äldre SAAB där parkeringsbromsen har för klena trumbromsar på framhjulen. Så klena att bilen kom i rullning. Det gäller dock inte för TS bil.
Vidare i samma tråd gällde det motsvarande på en Volvo med trummor bak för parkeringsbroms. Eftersom man normalt inte kör bilen med parkeringsbromsen aktiverad så slits ju inte backarna och då behövs ingen justering alls. På Volvon hade man t.o.m. tagit bort den manuella justeringen. Vajrar och mekanism kan ju rosta.
TS problem kvarstår.
Edit:
Har TS inte fattat att han har automatlåda på den nya bilen? Han lägger ju i R. Jag har då aldrig lagt i R.
Oavsett så ser man på bilden här att det verkar finnas en spak för parkeringsbromsen. Vad har man P till på en automatlåda?
http://images.gtcarlot.com/pictures/41059894.jpg
Svensk video för bakbroms på SAAB 9-5:
https://www.youtube.com/watch?v=pGff0O0I_hA
Kolla åt vilket håll du ska peta på kuggkransen i hålet. Det är tvärtom på vänster/höger. Någon i kommentarerna säger att det är tvärtom på hans bil.
https://www.youtube.com/watch?v=EmJOMQa4Wnc