Citat:
Ursprungligen postat av
Garnityr
Ja, ursäkta mitt icke-konstruktiva svar, men jag är bara så matt och paff inför den sinnessjuka hetsen kring altcoins som uppkommit helt plötsligt. Jag har följt bitcoin noga sedan 2013 och det är helt uppenbart att inga altcoins har något att komma med ur ett tekniskt perspektiv förutom Ethereum som är lite mer kreativt och flexibelt än bitcoin. Den absoluta majoriteten av altcoins är rena rama luftslotten där det inte finns miners, wallets, utvecklare, ingenting utom en hemsida och en white paper. Bitcoin däremot har i bästa fall en världsomvälvande potential som kan påverka hela mänskligheten och i sämsta fall världshistoriens absolut största bubbla, vilken i så fall knappt har börjat rent prismässigt. Från ingenstans dyker det upp massa noobs som ska vara smarta och hitta nästa bitcoin eftersom bitcoin är för dyrt nu, det är dumheter helt enkelt.
Bitcoin har jag inte uttalat mig illa om(än). Bitcoin var inte meningen att bli så här stort ifrån början, vilket gör att det är väldigt dyrt(att skicka) och segt idag. Så jag tror att vissa altcoins är en bättre investering, givetvis svårt att veta. Men köper man tex bitcoin för 300 kr på coinbase så är nätverksavgiften ändå på över 200 kr(den kan vara lägre någon annanstans, säg gärna var i så fall).
Men just Ethereum har lite av samma problem, det är segt. Det tar idag ca 10 minuter att skicka eth från coinbase till binance. EOS ska tydligen kunna lösa detta betydligt mycket snabbare som jag förstår det, och utan nätverksavgifter, de är inte höga men de finns ändå där.
Tänk dig själv i framtiden att behöva stå i kassan och vänta 10 minuter innan betalningen genomförts.
Men som sagt jag är ingen expert, jag gick in i detta med cryptovalutor för 3 veckor sedan så har jag helt fel i mitt resonemang så tillrättavisa mig mer än gärna, jag vill lära mig