Hej!
Så jag och sambon har pratat om att utöka garderobsutrymmet i lägenheten. Vi har ett ställe där det är en 30 cm djup "infällning" eller vad man ska kalla det i väggen. Tänk att du gräver ut en 30 cm djup, och 80 cm bred, fyrkant ur en vägg hela vägen upp till taket. Så ser stället ut där vi vill bygga garderoben. Finns en bild här som kanske förklarar lite bättre:
https://imgur.com/9IMYrju
Vanligtvis köper man ju helst någonting färdigt från IKEA, trycker in det och sen är det bra men jag vet sen vi lade golvet att utrymmet inte har 90-gradiga hörn utan det är lite snett och skevt (har inte måtten ännu dock, är bortrest över jul). Det, plus att vi har vårat elskåp där, gör att jag funderar på att bygga någonting eget.
Dock är det betongväggar runt, samt att elskåpet gör det lite vanskligt att borra i väggen. Så det hela är en hyfsad mardröm att ge sig på egentligen, men vi tänkte försöka! Eller? Jag har i alla fall några frågor kring detta:
1. Hur pass mycket kan man justera t.ex. en IKEA-garderob? Låt säga att vi behöver smalna av den med 2 cm längst bak, är det möjligt? I så fall skulle det kunna vara ett alternativ istället för att bygga eget. Men det länns skakigt?
2. Om vi bygger eget, hur bör vi bygga garderoben? Bygga reglar med hyllplan på, sen fästa den längst bak bara (för att undvika att borra i elskåpets vägg)?
3. Hur löser vi dörrfrågan? Vi vill ha speglar över typ hela dörrarna. Vi vill dock helst inte ha totaldjupet djupare än 35 cm (med dörrar och allt). Bredden på själva garderoben är 80 cm, men eventuella skjutdörrar kan skjutas ut längst väggarna (det svarta) för att kunna "öppna upp" typ hela garderoben. Eller kan man lösa det bättre med gångjärn?
4. Andra idéer eller tips?