Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2017-12-23, 00:27
  #1
Medlem
Inget varar förevigt och genom historien har stora riken vuxit fram för att sedan falla. Sovjet, Nazityskland, Japan, engelska kollonialiseringen, Kina, Mongoliet, Egypten, Persiska riket, Antika Grekland, Romerska riket och listan kan göras mycket lång.

Alla växer fram som dominerande nationer, globalt, kontinentalt eller subkontinentalt, men den gemensamma nämnaren är att alla har fallit.

Idag har USA denna roll som ett globalt världsdominerande rike och till statistiken hör att stora riken inte varar i allt för många sekel. Så kommer USA att falla? Av vad, när, varför?
En tanke de flesta snubblat över men kanske inte grubblat speciellt mycket, men västvärlden med vår kultur och dominans är inte statisk, och det har visat sig gå fortare att falla än att bygga upp.

Idag tar vi vår dominanta plats som för givet som allierade till supernationen USA, och att vi mot dödsbädden kanske inte är högst på prispallen tror jag få räknar med. Nyligen har vi haft IS som gjort vad de kunnat för att bygga upp ett nytt rike och "what if" vi faktiskt hade haft större problem att bromsa in deras expansion, att celler inom västvärldens "trygga murar" slagit några länders interna säkerhet och eggat andra anhängare i en exponentiell utveckling - vi kan inte veta, men ett möjligt utfall till början på slutet.

En global lågkonjuktur som slår hårdast på västvärlden samtidigt som NK, Ryssland och Kina sätter igång hade kunnat bli svettigt det också. Eller hade det?

Jag är övertygad om att USA faller förr eller senare. Troligtvis och förhoppningsvis inte under min livstid men omöjligt att veta. Min personliga teori är att västvärldens stora test återigen blir att bekämpa islam som så många gånger i historien. Ibland har vi segrat, ibland inte. Men förlorar vi denna gången så är nog liberalismens era över som vi känner den i och med en mer lucker kulturblandning.

Till mod: Jag hade jättesvårt att välja forum/underforum men om du tycker denna passar bättre i konspirationsteorier eller annat så vänligen flytta.

Så hur tror du att USA kommer falla, om du nu tror det?
Citera
2017-12-23, 00:34
  #2
Medlem
Flaskhalsats avatar
Självklart lever inte en supermakt hur länge som helst:

Romerska riket, Persiska riket, Stormaktstiden. På samma sätt som att England och Holland dominerade världen på egen hand under 17-1800talet, på samma sätt som att Sverige dominerade norra Europa under 125 år. På exakt samma sätt som att USA är den absolut enskilt totalt dominerade supermakten idag på alla sätt och vis, ekonomiskt, militärt och politiskt.

Att USA kommer falla är klart men om det blir genom förlorade krig är jag ytterst tveksam till då USA helt enkelt är oslagbara på den fronten, dollarn har fortfarande världsvalutastatus och även om FN nu de senaste veckorna har gått och blivit lekstuga när USA faktiskt börjar ta initiativ till självbestämmande har de fortfarande enorm politisk makt. Det må se rörigt ut med Trump vid makten för stunden men när Europa inser hur pass mycket USA gjort för kontinenten kommer de lyda staterna igen.
Citera
2017-12-23, 02:02
  #3
Medlem
EbolaTillAllas avatar
Nej USA kommer inte falla. De har en mycket stark inhemsk ekonomi och är betydligt mindre beroende av export och import än de flesta andra länder.

USA lever inte på att plundra andra länder. Att de har en del bolag med starka lobbyister som får USA:s regering att göra ett massa skit för att gynna dessa bolag är en helt annan sak.

De går inte att jämföra med andra historiska imperier som försökte leva på det som producerades i andra länder.

Detta ständiga tal om USA:s närastående fall är mest svammel från avundsjuka britter och vänsterfolk.

När det börjar blåsa snålt så är det dollar som gäller. Sedan kan folk sitta och tumma på sina bitcoin eller yuan och önsketänka.
Citera
2017-12-23, 11:26
  #4
Medlem
klybans avatar
Kina skulle kunna sänka USA idag om de vill.
Men ingen är riktigt intresserad av detta, så blir bara inget av det.

Sen såg man ju hur Trump vek ned sig när han stod framför ledarna i Kina, och alla ord var som bortblåsta.
Citera
2017-12-23, 11:32
  #5
Medlem
Romarriket föll väl för att en massa nya grupper av människor som germaner skapade kaos. Spanien föll ju från sin ledande position för att man inte reformerade sitt system och blev för tunggrodda. Om västvärlden faller är det ett resultat av båda dessa.
Citera
2017-12-23, 11:36
  #6
Avstängd
Olja/RNB kontrakten och olja/Yuan kontrakten. Förhoppningsvis så blir det ett olja/guld kontrakt också. Dessa kontrakt kommer att döda den amerikanska dollarn som reservvaluta, så när dollarn kommer tillbaka in i USA kommer bubblan att spricka och vi kommer se den största kraschen i modern historia. Det händer mycket i världen just nu, men det är total tystnad i Sverige. Dom håller redan på för fullt att censurera internet också, det var inte menat att vi skulle få tillgång till all den här informationen egentligen.
__________________
Senast redigerad av NotAnAverageMan 2017-12-23 kl. 11:38.
Citera
2017-12-23, 11:38
  #7
Medlem
För att besvara frågan: "Hey, hey, ho, ho, western culture's got to go". Den svenska översättningen återfinns bland folkmassor som skanderar "Inga rasister på våra gator" eller protesterar mot diverse utvisningsbeslut (samma människor).
__________________
Senast redigerad av har 2017-12-23 kl. 11:48.
Citera
2017-12-23, 11:43
  #8
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av har
För att besvara frågan: Hey, hey, ho, ho, western culture's got to go.
Vi är de onda, det är bara att inse. Kanske inte vi som i du och jag men våra regeringar, politiker osv. De är ju trots allt folkvalda så det säger väl något om medborgarna med. Men vi har plundrat och våldtagit flera miljoner oskyldiga människor i mellanöster baserat på en massa lögner och vad har vi vunnit på det? Inte ett smack förutom en massa döda amerikaner och även svenskar.

Kanonmat åt juden i Israel. Nothing but cannon fodder for the jew. Det är därför jag längtar tills Putin och Xi drar ur sladden på petrodollarn, det behövs en upprensning i västvärlden. Så vill ni se en bättre framtid är det bäst att ni förbättrar er relation med gud nu.
Citera
2017-12-23, 11:46
  #9
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av har
För att besvara frågan: "Hey, hey, ho, ho, western culture's got to go". Den svenska översättningen återfinns bland folkmassor som skanderar "Inga rasister på våra gator" eller protester mot diverse utvisningsbeslut.
Invandrarna är här för att vi har bombarderat deras länder och slaktat deras familjer. Det och NGO's (Judar som Soros m.fl) som vill se ett folkmord på oss vita.

Låt oss göra en sak klart för oss, dessa människor är inte här för att integreras. De används som ett verktyg för att destabilisera våra länder. Detsamma gäller bög och transvestitagendorna som alla rabbis trycker ner i halsen på oss goys.
Citera
2017-12-23, 11:48
  #10
Avstängd
Det är jobbigt att inse och det är jobbigt att stirra sanningen i vitögat. Men det var vi som invaderade deras länder. Det är vi som är fienden.

(sionisterna i våra regeringar menar jag)
Citera
2017-12-23, 14:37
  #11
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av EbolaTillAlla
Nej USA kommer inte falla. De har en mycket stark inhemsk ekonomi och är betydligt mindre beroende av export och import än de flesta andra länder.

USA lever inte på att plundra andra länder. Att de har en del bolag med starka lobbyister som får USA:s regering att göra ett massa skit för att gynna dessa bolag är en helt annan sak.

De går inte att jämföra med andra historiska imperier som försökte leva på det som producerades i andra länder.

Detta ständiga tal om USA:s närastående fall är mest svammel från avundsjuka britter och vänsterfolk.

När det börjar blåsa snålt så är det dollar som gäller. Sedan kan folk sitta och tumma på sina bitcoin eller yuan och önsketänka.

Underbart, precis den infallsvinkeln önskade jag ta plats i diskussionen.

Och om 75 år kanske det är så dyrt att ha företag i USA att de flyttar ut. Landets maktposition försvagas, ekonomin går ner, deras krigsmakt minskar och en platå för en ny supermakt har skapats.

Om någon delstat börjar rebellera och vill göra en exit från federationen kan ju hela korthuset falla.

Resursbrist såsom rent vatten, grundämnen som börjar sina (fosfor, svavel o.s.v.) och när de inhemska lätt tillgängliga resurserna börjar bli omöjliga att finna så kan dollarn leva farligt.

Global missväxt under lång tid som gör att import av livsmedel skjuter i höjden gynnar fattiga exportländer och vipps så var plötsligt nettoflödet av kapital in i landet negativt.

Att detta eller något annat scenario skulle vara orimliga eller omöjliga tror jag att man ska vara ödmjuk inför. Historien har bjudit på många oväntade överraskningar. Riken som varit överlägsna alla andra har krashat på grund av sin storlek då det i svåra tider är ännu svårare att hålla ihop ett stort och dominant land.

Tror du verkligen på att USA aldrig kommer falla?
Citera
2017-12-23, 14:47
  #12
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TuManHand
Idag har USA denna roll som ett globalt världsdominerande rike och till statistiken hör att stora riken inte varar i allt för många sekel. Så kommer USA att falla? Av vad, när, varför?
En väldigt massa ilskna personer som känner att de bara får det sämre (både på vänster- och högerkanten) kombinerat med fler eldvapen än medborgare. USA skulle mycket väl kunna implodera snabbt. En lågkonjunktur plus någon tändande gnista.
Citat:
Nyligen har vi haft IS som gjort vad de kunnat för att bygga upp ett nytt rike och "what if" vi faktiskt hade haft större problem att bromsa in deras expansion, att celler inom västvärldens "trygga murar" slagit några länders interna säkerhet och eggat andra anhängare i en exponentiell utveckling - vi kan inte veta, men ett möjligt utfall till början på slutet.
Det är ett skämt, IS hade inga sådana resurser. Visst kunde de ställa till med oreda i länder som redan var splittrade, men inte mer än så. Det finns en gräns för hur mycket vapen man kan stjäla eller köpa, skall man ta över världen måste man kunna producera något eget också.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback