Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2017-12-21, 19:44
  #25
Avstängd
nidbilds avatar
POPCORN som man längtat fiska i bruna vatten osv haha den mångkulturella drömmen i sank, skenande kriminalitet som kostar multum, SD sa detta för 10 år sedan erkännandet får regeringen att framstå som korkade.



Citat
februari 2013 pratade Tobias Billström, dåvarande migrationsminister, om att ”minska volymerna” av asylsökande till Sverige. Många krävde hans avgång. Aftonbladets ledarsida menade att han använde SD:s retorik och politik (1/3–13). Statsminister Stefan Löfven, då i opposition, skrev på Facebook att Billströms utspel var oanständigt och avhumaniserande, då ”man har pekat ut en av samhällets mest utsatta grupper: de människor som söker skydd från krig, terror och förtryck.”

https://www.svd.se/180-grader-senare

say what
__________________
Senast redigerad av nidbild 2017-12-21 kl. 19:48.
Citera
2017-12-21, 19:44
  #26
Medlem
S går inte att lita på. De kallade alla rasister 2013, 2014, 2015 och 2016. Nu nära nyår 2017 och i valår är det inte rasistiskt längre?

Vinner de nästa val kommer de fortsätta kleta brunfärg på alla igen.

De bara ljuger och bedrar.

Fast media är värre.
Citera
2017-12-21, 19:48
  #27
Medlem
S.Kandals avatar
Citat:
Ursprungligen postat av helofin
Jag tänker så här.

Ett sånt här erkännande skulle man inte kunna göra som ledare på ett stort företag. Då hade man fått sparken direkt.

Därför blir det obehagligt när en regering kan stå och säga så här utan att det får konsekvenser.

De måste verkligen känna sig höjda långt över gemene man och kvinna.

Så jävla sant, att idioterna kommer undan med dylika utspel beror endast på att media agerat/agerar exakt likadant.
Citera
2017-12-21, 19:50
  #28
Medlem
Finsk-fyllas avatar
LO-medlemmar i stort är nog allt ifrån nöjda, då har nog S inget annat val. Ironiskt nog är det nog SD's "fel" att det har kommit så mycket invandrare senaste åren. SD's blotta existens gjorde att övriga partier hade VM i öppna hjärtan. Vissa partier bytte ju huvudlinje i samband med detta och valde Invandring/Asyl - som huvudfråga, i praktiken i allal fall (C och MP), naturpartierna.. C har ju gjort karriär på kuppen, MP ligger i rensten och kvider, tyvärr kommer dom att klara spärren nästa år och vansinnet må fortsätta..

The maaaaaaadnes must go on😨
Citera
2017-12-21, 19:51
  #29
Medlem
Elementarts avatar
Och ändå så vill de öka antalet kvotflyktingar
Citera
2017-12-21, 19:52
  #30
Medlem
Blingons avatar
Jag bara hatar dig, din jävla subba!

Så nu passar det? När du fattar vad du ställt till med ditt jävla politikerhelvete! Dags att vända kappan efter vinden nu, när det börja blåsa kallt runt köttgrytan? Förresten, skall du också få senarelagd pension eftersom "Det går så bra för Sverige"?

Må du fan hänga från en lyktstolpe din jävel, alternativt mångfaldsberikad medelst uppbränning i de nedre regionerna!
Citera
2017-12-21, 19:52
  #31
Medlem
dajevlars avatar
:
Citat:
Ursprungligen postat av dajevlar
Valfjäsk, ja !

Men Magdalena: Alla vi som tidigt insåg varthän det barkade (https://www.flashback.org/t2004285), men som blev kallade allehanda otrevliga ting - är vi värda en ursäkt?

Citat:
Ursprungligen postat av Ikea-Kamprad
Imponerande förutsägelser redan 2012.

Tack. Tror de allra flesta skulle kunna förutsäga framtiden härifrån och nu. Utom Regeringen och övriga PK. De är fortfarande "naiva" i sitt agerande. Undrar när de ska vakna...
Citera
2017-12-21, 19:53
  #32
Medlem
är ju ett steg i rätt riktning när man inser att man har ett problem

men hur många illegala flyktingar (så kallade papperslösa) ska vi ha i Sverige?

rör sig väl om 50-80 000 i dagsläget?

och ökar väl hela tiden? eller?
Citera
2017-12-21, 20:01
  #33
Medlem
Smart politiskt utspel för att vinna valet 2018. Det gäller att backa i tid innan siffrorna svart på vitt visar att de öppna gränserna raserar landets ekonomi. löfven tycker säkert som MA mem hon får vara förlöpare.
Citera
2017-12-21, 20:04
  #34
Medlem
S.Kandals avatar
Jag mår fysiskt illa när jag läser dylika artiklar. Dessa politiker, folkvalda att tillgodose den svenska befolkningen har lekt med allas skattepengar och förvandlat Sverige till ett jävla socialt experiment.

Det minsta dessa landsförrädare borde göra vore att avgå, be alla svenskar om ursäkt och bosätta sig i något av våra över 100 utanförskapsområden.

Rösta nu för in i helvet rätt nästa år!
Citera
2017-12-21, 20:09
  #35
Medlem
Necriss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Valpen_
Att integrationen inte fungerar behöver inte betyda att Sverige har tagit in för många, det betyder att mer resurser måste gå till integrationsprojekt.
Fast om skola, vård, polis och äldrevård inte längre kan få de resurser de behöver för att invandringen redan har fått dem så betyder det att det rätta är att inte låta invandringen få mer och mer utan istället begränsa invandringen så de andra delarna av samhället också kan få.

Jag vet att du vet detta. Kul att även socialdemokraterna kommit på att de är främlingsfientliga enligt de normer som rådde 2010.
Citera
2017-12-21, 20:10
  #36
Medlem
Regeringen börjar darra inför valet. De menar inte på allvar. Röstfiske. Rösta på SD.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback