Citat:
Ursprungligen postat av
Johnth
Inget nytt under solen kompis. Jag var inte gift när mitt första barn var på väg. March in på Socialen och bevittna moderns underskrift på att jag var en far.
Inget problem med det. Det kom senare men lika förbannat var det satans pack som styrde upp saker.
var det ett "statans pack" för att det styrde upp säkerheten för ditt barn att få rätt farsa?
att man först frågar modern vem sm hn menar är fadern...är hyfsat logiskt hanterande faktiskt i en värld där kvinnor ges praktiskt möjlighet ha samma typ av sexliv som män har, dvs rätten överhuvudtaget ha sex utom äktenskapet.
Sen har vi gjort en överenskommelse att är två parter gifta juridiskt så får mannen aoutmatiskt vårdnaden om de barn som hans fru föder....men...inte ens där blir det ju rätt alla gånger.
Jag tycker vi kan förenkla faderskapstest så långt som detta blir genomförbart för barn ex.
Det ska liksm inte bli situationer där 5000 män anmäler intresse för att testa stackars unge x för "barnskap" till honom, måste finnas rimligheter.