Citat:
Ursprungligen postat av
Merapi
Nej, jag tror ingenting speciellt i den saken...för jag är ingen jurist, och anser mig inte tillräckligt insatt i juridik för att ha en åsikt i huruvida lagar kommer fungera eller ej rättspraktiskt.
Det får experter ha åsikter om, och gällande samtyckelagen så finns flera åsikter bland experterna, men man har alltså bestämt att den ska börja gälla..så då tycker jag vi ska ge den en chans att verka, så får vi se vem som fick rätt.
Det jag anser mig kunna ha en åsikt om nu, är dock signalpolitik, och där tror jag denna lag kanske kan ge någon form av resultat.
Så din kommentar var lite förhastad, ok det köper jag.
Vid överfallsvåldtäkter kommer den inte betyda ett skit.
Det är ju inte liksom grejen med dem att de har som vana att kolla upp om random tjej vill ha analsex i en buske i en park direkt...
I normala relationer räcker det inbillar jag mig att ena partnern säger nej, inte ikväll.
Så där har lagen ingen funktion.
Om folk är påverkade så kommer du få situationer som tjatsex om ena partnern vill mer än den andre.
Hjälper ju inte alla kvinnor som hävdat de inte kunnat säga nej.
Folk som är utslagna och inte vid medvetande är det redan idag förbjudet att utnyttja.
Kvar har du folk som inte accepterar ett nej...
Tror du samtyckeslagen på något sätt hjälper deras offer eller hindrar dem?
Det är det nog ytterst få som gör, det är inte många som är så naiva.
Så vem ska den hjälpa?
Advokatsamfundets ordförande tror ingen.
Hon bör ju vara rätt insatt...
Ord kommer som bäst stå mot ord om ingen videoinspelning finns, så ingen förändring mot nu.
Och för vem menar du att det skulle vara en vettig plakatpolitik?
Det är nog knappt en man som inte vet att våldtäkt är i grunden fel om det inte förekommer en psykisk sjukdom eller om personen är kommen från någon bortglömd by i Mellanösterns bakgård.
Ingen av dessa kommer likväl att respektera denna lagen.
Denna lagen är enbart till för att blidka feministerna i de olika kvinnoförbunden inga andra.
Många på vänsterkanten har krävt det utan att kunna påvisa nyttan, för de har velat gå än längre och krävt att män skall utsättas för omvänd bevisprövning och skall tvingas bevisa bortom allt rimligt tvivel att kvinnan sagt ja.
Det är så sjukt och strider mot all rättspraxis att det är inte klokt.
Nu vart det en lag som enbart är onödig och inget som kommer att bidra med något, troligen som ett resultat av en kompromiss.
Jag säger det igen, en automatisk utvisning ur landet på livstid efter avtjänat brott och kan inte utvisningen ske blir det förvar tills den går att genomföras.
Det är det bästa, snabbaste och effektivaste skyddet vi kan ge kvinnorna idag m.a.p våldtäkter.
Idioter som tvingar kvinnor till sex kommer det alltid att finnas, men vi kan göra oss av med de vi kan och förhindra att de begår nya i Sverige i alla fall när de kommer ut.
Men inte ens det är regeringen kapabel nog att genomföra.