Citat:
Ursprungligen postat av
2018-Aktiespanaren
Citat från Facebook just nu:
”Mycket snack om att certifikat är bättre än riktiga coins pga vinstskatt. Så som jag sett det så köper du bitcoins för 100,000kr som sedan går upp till 130,000kr så får du skatta 30% på 30,000 som då är vinsten men hur är det om jag säljer 30,000 och inte hela summan, vad anses vara beskattning befogat? Hur ska skatteverket kunna hålla koll på allt?
Tänker även om jag köper coins för 100k som sen är värt 130k så köper jag saker för 30k med btc medan jag har kvar 100k. Hur funkar det då?
Aldrig hållt på med certifikat men undrar bara hur det egentligen ser ut. Många som gärna skrattar åt oss bitcoin hållare för att vi tydligen blir fistade på skatt men är det helt skattefritt då att plocka ut vinst via certifikat? Känns som att dom här bättre koll på er med certs 😉.
Sen kommer nog nån säga "det är din skyldighet att betala in skatt och deklarera rätt" men så är det ju i många andra fall också och inte bara när det kommer till att skatta på kryptovalutor.”
Med ett ISK konto så skattar du så lite att du inte bryr dig - och bara på investerat kapital! Så all vinst dom gör är skattefri - korrekt.
Allting beror ju på om du ska investera i enbart btc eller om du tänkt sprida dina pengar till alt-coins i hopp om att dom moon'ar. Du får ju betala 30% vinstskatt på crypto när du väl "cashar ut" men du kan ju alltid påstå att du gått +-0 genom några dåliga affärer. Borde gå så länge du inte tar ut mer än vad du satt in, eller lite mer och visar detta.
Det finns ju också btc-kort numera som går att använda i ett mindre antal bankomater/orter runtom i världen.. 8% avgift - men det är ju faktiskt betydligt bättre än att betala 30% till staten.
https://www.avanza.se/lar-dig-mer/av...s-ett-isk.html