Citat:
Ursprungligen postat av
BlondinBalle
Tycker Vi Bilägare fyller en plats.
Det är den mest jordnära tidningen för oss som vill läsa om bilägande. Tidningar som Teknikens Värld & AMS seglar lätt iväg och innehållet handlar i huvudsak om bilar för 300000+kr och lite innehåll om allt det som rör runt bilägande (reparationer, skatter, trafiksäkerhet mm.).
Jag skulle vilja säga att du har fel angående TV, det anser jag vara den bästa biltidningen om man vill ha fakta. De testar lika mycket "vanliga" bilar som ViB, de har även de bästa däckstesterna som de gör i egen regi istället för som ViB och AMS köper in dem av testföretag, vilket också återspeglar sig i resultaten, ViB, AMS, Aftonbladet mfl. brukar ha nästintill identiska testresultat (eftersom de troligtvis köper testerna av samma företag), men TV skiljer sig.
ViB är väl ensamma om rostbedömningarna och långtidstesterna, vilket är bra saker, men det är också det enda, TV har betydligt bättre ägarkostnadskalkyler, summering av reservdelskostnader, konsumentjuridik, begtester mm.
AMS är mycket riktigt en plojtidning, eller nöjestidning kanske man ska säga, där provkörningarna är just provkörningar och inte tester, där yta går före funktion, den fyller säkert en plats på kaffebordet, men när jag ska köpa bil eller däck så är det alltid TV:s utförliga tester som väger mest.