Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2017-12-07, 19:52
  #1
Medlem
xorizovs avatar
Tidningen Journalisten skriver att ett nytt lagförslag kan komma att hota svenska medier om det införs.

Citat:
Utredaren föreslår att den som begår ”spioneriliknande gärningar” och orsakar ”avsevärd” skada för Sveriges internationella relationer kunna straffas för utlandsspioneri eller grovt utlandsspioneri. Även svenska medier som i en publicering röjer hemliga uppgifter ska kunna fällas för utlandsspioneri, genom att de nya brotten förs in i Tryckfrihetsförordningen och Yttrandefrihetsgrundlagen.

https://www.journalisten.se/nyheter/...svenska-medier

Frågan är om Sverige är på god väg att kraftigt begränsa demokrati och yttrandefrihet i Sverige samt efterlikna DDR så mycket som möjligt?
Citera
2017-12-07, 19:57
  #2
Medlem
crillecrilles avatar
Direktlänk till utredningen: http://www.sou.gov.se/wp-content/upl...70_webb-nu.pdf
Citera
2017-12-07, 20:04
  #3
Medlem
Vad är då hemliga uppgifter?
Citera
2017-12-07, 20:07
  #4
Medlem
StigAllans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Motherofgod
Vad är då hemliga uppgifter?
Den mest hemliga uppgiften är väl vilka som vill utplåna det svenska folket?
Den frågan vill jag väldigt gärna få svar på!
Citera
2017-12-07, 20:15
  #5
Medlem
xorizovs avatar
Om någon tapper medlem med jurist kunskap kunde ögna igenom utredningen på ungefär 565 sidor vore det tacksamt. länk till utredningen är redan postat ovanför.
Citera
2017-12-07, 20:23
  #6
Medlem
Äh, det där kan väl vara en bra grej. Dock som du skriver "spioneriliknande gärningar" är ju alldeles för brett och öppet för tolkning! Vadå "liknande gärningar", tolkning!?
DET är det läskiga med det här, och känns allmänt tveksamt när det kommer till lag.
DET gör det ju rättsosäkert och är ett demokratihot.

Lagar ska helst inte vara öppna för tolkningar, då flyttas ju makten till den som tolkar det(Ett sätt som jag uppfattar att religösa texter ofta är skrivna på). Tycker tyvärr det här är symptomatiskt för mycket nytt som kommer nuförtiden, trenden är ju inte direkt uppmuntrande enligt mig. Vi har börjat ta frihet och demokrati för givet, ajjabajja, akta, det kan komma att brännas!

En sån lag, speciellt en sån, ska inte vara öppen för tolkning, utan klart och kirurgiskt precist, beskriva vad det straffbara är, då detta redan är ett diffust och svårbeskrivbart ämne. Lagar som är fritt tolkbara betyder ju att politikerna från fall till fall via olika styrmedel ut i rättssystemet kan göra med åtalade vad de behagar.

DET är farligt!
Citera
2017-12-07, 20:25
  #7
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av xorizov
Tidningen Journalisten skriver att ett nytt lagförslag kan komma att hota svenska medier om det införs.
https://www.journalisten.se/nyheter/...svenska-medier

Frågan är om Sverige är på god väg att kraftigt begränsa demokrati och yttrandefrihet i Sverige samt efterlikna DDR så mycket som möjligt?

"orsakar avsevärd skada för Sveriges internationella relationer"

Hur ska man komma åt Margot Wallström?
Citera
2017-12-07, 20:33
  #8
Medlem
Vem0ths avatar
Citat:
Ursprungligen postat av xorizov
Om någon tapper medlem med jurist kunskap kunde ögna igenom utredningen på ungefär 565 sidor vore det tacksamt. länk till utredningen är redan postat ovanför.

Inte någon jurist och har bara skummat igenom då jag som du orkar inte läsa allt. Men min första uppfattning är att journalister måste vara grovt försiktiga när de gör reportage utomlands.

Det mycket oklara begrepp som "spioneriliknande handlingar eller dylikt" vilket säger ingenting hur brett det är.
__________________
Senast redigerad av Vem0th 2017-12-07 kl. 21:08.
Citera
2017-12-07, 20:58
  #9
Medlem
Hoho, jag var lite kvick i mitt förra inlägg. Det intressanta, Vad som omfattas och hur, beskrivs som föreslagen ändring i KURSIV stil på sidorna 97-120. Där står allt. Det kursiva som man vill lägga till är en ganska liten del, lätt att sammanfatta om någon har lust. Jag ska läsa senare.

Har ögnat igenom lite och det handlar mest om VAD som omfattas, utökar det, och gör det lite grövre ---> T.ex lättare att göra beslag, köra hemlig rumsavlyssning för fler och mindre saker än tidigare. Gör det helt klart bredare, men luddigare vad som är brott och allvarligheten, varmed större inskränkningar görs och grövre grejer som avlyssning och sånt får göras. Säger bara det här lite preliminärt för att underlätta/locka in för andra. Har som sagt ännu bara ögnat igenom det. Ska läsa ordentligt senare.

För att locka fler till läsning kan jag bara stressa att det är alls inte mycket som behöver läsas för att få en god uppfattning. Det är även mycket lättläst för att vara lagtext. Lättläst = oprecist = luddigt. Brett och för lfritolkbart... Är ju därför lagtest brukar vara så svårläst, för att den är precis och exakt och inte SKA kunna misstolkas, utan har mycket och precis info i så lite titen form som möjligt.
Gå direkt på själva lagtexten så har ni ju allt nerkokat där. s97-120, det kursiva.

500s+ men som sagt typ 20s med liten del kursivtext med föreslagern laglydelse, som ju är kontentan. --> http://www.sou.gov.se/wp-content/upl...70_webb-nu.pdf

Förstärkt skydd för uppgifter av betydelse för ett internationellt samarbete för fred och säkerhet som Sverige deltar i
1.1 Förslag till lag om ändring i brottsbalken ............................. 97
1.2 Förslag till lag om ändring i rättegångsbalken .................... 104
1.3 Förslag till lag om ändring i tryckfrihetsförordningen....... 108
1.4 Förslag till lag om ändring i yttrandefrihetsgrundlagen..... 116
1.5 Förslag till lag om ändring i lagen (2007:979) om
åtgärder för att förhindra vissa särskilt allvarliga brott ...... 117
1.6 Förslag till lag om ändring i lagen (2012:278) om
inhämtning av uppgifter om elektronisk
kommunikation i de brottsbekämpande
myndigheternas underrättelseverksamhet........................... 119

http://www.sou.gov.se/wp-content/upl...70_webb-nu.pdf

Dock VIKTIGA grejer det här för vårt folks framtid. Sverige skulle inte vara mycket å ha utan de där lagarna
Citera
2017-12-07, 22:51
  #10
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av xorizov
Tidningen Journalisten skriver att ett nytt lagförslag kan komma att hota svenska medier om det införs.



https://www.journalisten.se/nyheter/...svenska-medier

Frågan är om Sverige är på god väg att kraftigt begränsa demokrati och yttrandefrihet i Sverige samt efterlikna DDR så mycket som möjligt?

Dessa lagar finns redan i Sverige, men gäller bara under vissa förutsättningar, och alla länder har dem i sina lagar, bl.a. Ryssland tillämpar dem hela tiden idag.
Kontentan är detta: "Enligt Säkerhetspolisen skulle Sverige lida politisk, ekonomisk, militär eller underrättelse- och säkerhetstjänstrelaterad skada vid ett röjande. I värsta fall skulle ett röjande kunna leda till att Säkerhetspolisen (Sverige) blir utestängt från sådana bilaterala och multilaterala
forum som är nödvändiga för att skydda landet."
http://www.sou.gov.se/wp-content/upl...70_webb-nu.pdf

Man begränsar väl egentligen inte demokratin för vanligt folk, men man begränsar i stort sätt ALL frihet för undersökande journalister och s.k. visselblåsare, och DET är allvarligt. Kravet kommer säkert från de länder som har skumraskaffärer inom sin militära och annan underrättelseverksamhet.
Att påstå att en militär med säkerhetsklassat uppdrag eller tjänst skulle bryta mot tystnadsplikten och gå till en tidning och skvallra är bara svepskäl, och det är straffbart redan idag eftersom man skriver under på just yppandeförbud är man inträder i tjänsten. Detsamma gäller en tidning eller annat medium som är offentligt, röjer man hemlig handling är det ett brott redan idag.
Jag gissar att det är ett krav från de övriga länderna som Sverige samarbetar med, bl.a. USA och England, USA har ju Patriot Act och England har en liknande.
Något DDR skulle det inte bli, men ganska lika USA skulle Sverige bli med den lagens införande.
Citera
2017-12-08, 10:37
  #11
Medlem
Bra inlägg av Andreas Ericson på Timbro, även om han kunde varit betydligt hårdare:

https://timbro.se/smedjan/serios-gra...e-att-drabbas/

I förbigående berör han också hur mainstream-journalistikens normer har förändrats. i takt med en tilltagande personfixering och ökande bruk av dubbla måttstockar, faktoider och fiktionalisering:

Citat:
Ursprungligen postat av Andres Ericson
Vi är långt ifrån överens om vad seriös, granskande journalistik är. Och värre kommer det bli i takt med ökad polarisering och ökad mångfald. Frågan om journalistikens väsen redan i dag en stridsfråga inte bara inom branschen utan också mellan branschen och politikerna. Det finns med dåtida mått djupt seriös 1900-talsjournalistik som i dag aldrig skulle accepteras. Det finns exempel från i dag som för bara något decennium sedan aldrig skulle ha accepterats som journalistik.

Det innebär inte att gränsen inte kan dras. Det dras ju en gräns redan i dag. Men i grundlagsform kommer den att behöva dras knivskarpt.

Ja, så är det. Mycket av dagens krönikörsnboom och dess alster, eller dagens inställsamma intervjukultur och usla källkritik, hade inte accepterats av bättre redaktioner för bara tjugofem år sedan. Just saying.

(Ericsons text skjuter in ett "inte" efter "långt ifrån" men det ordet måste rimligen vara ett korrekturfel)
Citera
2017-12-11, 00:11
  #12
Medlem
Multimedia-XLs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lemmiss
Äh, det där kan väl vara en bra grej. Dock som du skriver "spioneriliknande gärningar" är ju alldeles för brett och öppet för tolkning! Vadå "liknande gärningar", tolkning!?
DET är det läskiga med det här, och känns allmänt tveksamt när det kommer till lag.
DET gör det ju rättsosäkert och är ett demokratihot.

Lagar ska helst inte vara öppna för tolkningar, då flyttas ju makten till den som tolkar det(Ett sätt som jag uppfattar att religösa texter ofta är skrivna på). Tycker tyvärr det här är symptomatiskt för mycket nytt som kommer nuförtiden, trenden är ju inte direkt uppmuntrande enligt mig. Vi har börjat ta frihet och demokrati för givet, ajjabajja, akta, det kan komma att brännas!

En sån lag, speciellt en sån, ska inte vara öppen för tolkning, utan klart och kirurgiskt precist, beskriva vad det straffbara är, då detta redan är ett diffust och svårbeskrivbart ämne. Lagar som är fritt tolkbara betyder ju att politikerna från fall till fall via olika styrmedel ut i rättssystemet kan göra med åtalade vad de behagar.

DET är farligt!

Det är som hur staten beskriver bäradet av kniv.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback