Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 8
  • 9
2017-11-20, 23:29
  #97
Medlem
länderna har så olika mål inom europa. det skulle spricka om det blev en stat
Citera
2017-11-21, 07:15
  #98
Medlem
THE-HYPNOTOADs avatar
De är väl helt rätt att de är dem som har rätt att göra precis vad de vill med Sverige som nation.
Det är ju dem som byggt upp vår starka ekonomi med deras bidragstagande hasch rökande sten kastningar upplopp osv
Citera
2017-11-22, 03:33
  #99
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av NovusLiberRecito
Det är väl uppenbart för alla att L inte kommer kunna genomföra det här ändå.

Men får jag ställa en fråga bara; Vad är meningen med att ha nationer överhuvudtaget? Om vi ska tänka lite större alltså. Ett upplösande av nationer är väl något som måste hända i framtiden om människan ska utvecklas?

Jag har aldrig haft förståelse för det här vurmandet för vare sig traditioner, religioner eller nationer osv, tvärtom ser man ju tydligt att sådant bara hindrar utveckling.

De flesta av världens nationer är bara ett par hundra gamla så rent evolutionärt och genetiskt så spelar nationer ingen som helst roll. Ändå gör själva konceptet "nationer" att vissa människor är beredda att dö för en annan landsman trots att de aldrig ens talats vid.

Förstår såklart att känna gemenskap är viktigt för de flesta, men då finns det väl bättre saker att känna gemenskap kring än något så dogmatiskt som nationer? Tex fotbollslag eller musikintressen osv. Vurmandet för gammal irrelevant historia som inte påverkar vårt dagliga liv och 100% påhittade landsgränser skapar ju främst bara konflikt och irrationellt flockbeteende.
Snyggt försök, men vi vet ju att ni liberaler kämpar för ett självständigt Kurdistan, så allt är ju en billig ursäkt för öppna gränser enbart till länder med vit majoritetsbefolkning.
Det börjar bli lite pinsamt för er med senaste tidens kurd-kramande, ni kan väl åtminstone vänta ett halvår innan ni kör med öppna gränser tjafset igen istället för bara några dagar efter att ni har propagerat för att kurderna förtjänar ett eget land?
Citera
2017-11-22, 03:40
  #100
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av NovusLiberRecito
Vi måste lösa klimatproblemen, världshungern och bota samma sjukdomar överallt? Det vore bra utveckling. Tänk om vi satsade alla stålar på att utveckla fusion till exempel.

Kan du argumentera för konceptet "nationsgränser" och förklara på vilket sätt de tillför något för människans utveckling? Jag förstår fortfarande inte vilket egenvärde nationsgränser/identiteter har förutom "en känsla av gemenskap" hos människor. Jag är inte så intresserad av känslor nu dock utan mer intresserad av riktigt utveckling.

Vi är ju alla samma människor överallt liksom. Finns ju större egenvärde i hela artens samarbete, välmående och utveckling tänker jag bara.
Du menar alltså att vi ska tävla med Kina i utveckling genom öppna gränser och översvämning av araber och afrikaner?
Citera
2017-11-22, 04:00
  #101
Medlem
Adverss avatar
Jag antar att de är färdiga med Sverige som "produkt" - det är väl dags att gå vidare till nästa fas och förbruka den också.
Citera
  • 8
  • 9

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback