Citat:
Ursprungligen postat av
kraftfoder
Det får du leta efter själv i balken. Vad är det du ifrågasätter syftade jag på med "belägg för din fråga". Ifrågasätter du att barn som föds inom äktenskapet tillskrivs moderns make som far?
Ifrågasätter du att "vem som helst" på lösan grund inte legalt kan gå in i ett äktenskap och begära faderskapsprövning på det gifta parets barn? -Att påstå att man har haft oskyddat vaginalt samlag med en kvinna räcker inte för att utkräva ett faderskapsprov, speciellt när kvinnan är gift och det redan finns en erkänd far.
Nej, det är du som ska visa din källa, inte jag. Tydligen så fanns inte ens lagen du pratar om i äktenskapsbalken så att leta efter den vore ett jävla slöseri med tid, bara för att du är respektlös och korkad nog att inte ens kolla upp lagen du pratar om.
Att man har haft sex med mamman är inte på något sätt "lösa grunder" för ett faderskapstest.