Har vi fått en svensk motsvarighet till fear and loaathing in las vegas
Chang Frick och Pavel återupplivar gonzo journalistiken likt svenska lagom versioner av Raul Duke och dr Gonzo ger de sig av på en odyssé till Moskva laddad med sprit sex rädslor och förakt.
Helt briljant, bästa svenska journalismen på länge.
"Klockan 03.55, 03.56 och 03.57 ringer Pavel till Elena men får inget svar eftersom hon sover. Klockan 04.30 på morgonen ringer Pavel och väcker mig och säger att jag måste lämna hotellrummet. Han har raggat upp två tjejer och behöver hela dubbelsängen för sig själv.
– Vad i helvete, vi ska iväg om några timmar? Fattar du det? skriker jag i telefonen men inget argument i världen kan påverka Pavel.
Jag klär på mig och försöker komma på var jag ska ta vägen. Vad gör man klockan halv fem en söndagsmorgon i Moskva? Men tiden går och ingen Pavel kommer till hotellrummet. Istället lägger jag mig för att försöka sova fram till att Pavel dyker upp. Varje minuts sömn är guld värd. Någonstans runt halv sju på morgonen öppnas dörren och Pavel kliver in. Men istället för tjejer består hans sällskap av två stora ryska vakter. Pavel är påtagligt uppskrämd."
https://nyheteridag.se/den-svenska-diplomaten/