Citat:
Ursprungligen postat av
skunkjobb
Kemisk metall, inte en snöbolls chans i helvetet att det håller på en sådan yta. Silverlod skulle jag däremot kunna tänka mig. Det är nog bäst att först vakuumsuga och sedan lämna systemet öppet (inte fylla på) medan man löder, det blir ju varmt och då expanderar ju gasen och vill ut just där man ska löda annars och då blir det skit för det.
Det ligger en tom flaska med raklödder(tryckkärl av aluminium, någotsånär likt TS förångare) på tork i mitt garage som jag har borrat hål i botten på för att spackla fast en schraderventil i.
Jag har även huggit hål i sidan med en mejsel i akt och mening att simulera TS skadade förångare.
Bilder kommer, jag ids inte täthetsprova det hela i kväll.
Du behöver inte oroa dig skunkis, jag har lött i köldmediesystem tusentals gånger förut och är väl förtrogen med metodiken, däremot visste jag inte om det gick att silverlöda i alujummjumm, jag tänker testa det också om mitt experiment med kemisk metall fungerar.