Citat:
Ursprungligen postat av
peheis666
Ja, men har vi nå bra data på hur landet eg. ligger. Kan tänka mig att småpåvarna i varje kommun kommer göra allt för att detta ej skall nå sina kommunmedborgare.
Hur kommer zombie-generationerna (40 och 50 talister) i en av Sveriges absolut mest sossevänliga kommuner hantera sitt missnöje när deras äldreomsorg blir till pannkaka + att dom mest troligt åker på tariffhöjningar och skattehöjningar f.r.om nu och in i evigheten, allt pga att blattarna är en sån kostnadssmäll.
Dom är dock ej dumma sossarna. Magda ser ju att detta kommer gå helt åt helvete för orter med helt fel demografi och utbildningsbakgrund. Så prio ett är att sånt här ej pyser ut allför mycket till valet..
Inom några timmar kommer säkert höjdare från Sandviken att gå ut och blåsa faran över, det kommer heta engångskostnader, stökigt i uppstarten och "inkörningsproblem".
Men så fort SFI´n är avklarad så kommer lilla-Abdullah springa ner med skiftnyckeln i högsta hugg och tillverka världsklass precionsinstrument på den stora industrin i Sandviken.
Så klart