Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2017-11-04, 17:13
  #1
Medlem
För ett tag sen då dom gjorde någon omorganisation eller vad det nu var råkade jag handla Bitcoins just i den vevan. Jag hade Multibit HD som wallet. Detta resulterade i att jag har dom som " Unconfirmed " och kommer inte åt dom. Jag hittade inte dom där slumpvisa orden som behövs för att återskapa även om jag blev tipsad om länkar hur jag skulle gå till väga. Ingen support existerade längre
Jag vet, klumpigt, klantigt och allt...
Jag kan mycket lite om datorer övht. Och det rör sig inte om några jättesummor.
Nåväl, då blev jag iaf rekomenderad Electrum.
Köpte, och köper alltid, på Safello för någon vecka sen och då dök dom inte ens upp övht.
Dom gav mig en länk till Bockchain och där ser allt, utifrån min enkla bedömning, riktigt ut.
Men när jag tittar på historian i walleten så finns adressen jag angav inte ens med ?
Jag hittar miljoners, miljoners sidor med frågor på Electrums hemsida men ingenstans någon support eller chat eller nåt.

Vad gör jag, det rör sig nu om lite pengar, iofs inte mer än jag kan förlora, men jag vill ju helst ha tillbaka dom? Samt jag vill fortsätta handla med Bitcoins då det i vissa fall är smidigare.

Samt om jag skaffar ytterligare en wallet nu så vill jag ha support, även om detta betyder att jag måste betala för walleten.

Kvistar jag in till någon lokal lirare med datorfirma med laptopen förklarar problemen och ber om hjälp?
Om han lyckas reda ut bägge transaktionerna så lönar det sig även om han behöver en timme eller två på sig och debiterar vad, 700 - 900 ?, kronor i timmen.

Visst jag vill ju inte gärna att någon snokar runt i datorn. Även om jag inte har några statshemligheter där så innehåller den ju stora delar av mitt privatliv och dom vill jag gärna fortsätta ha privata.
Kanske är dom som jobbar så less och således skiter fullständigt i vad jag har i datorn då dom redan sett allt och lite till.

Men för att samanfatta mig kort : Hjälp ?

Peace
Citera
2017-11-05, 21:13
  #2
Medlem
Har du kvar Multibit HD installerat på datorn? Om den är borta tillsammans med dina privata nycklar och du inte har nån säkerhetskopia så är pengarna förlorade. Leta efter en fil som heter Multibit.key på din hårddisk och säkerhetskopior.

När du köpte Bitcoin från Safello angav du en adress som de skulle skicka dina Bitcoin till. Och nu har du inte adressen i Electrum? Frågan är varifrån du fick den adressen. Kan du välja att ta emot Bitcoin igen i Electrum och se om den visar samma adress?
Citera
2017-11-06, 17:38
  #3
Medlem
Stort tack för svar

Jag har kvar multibit men när jag gör en sökning på multibit.key hittar den ingenting.
Vilket iofs inte är konstigt då jag söker på tex en artist jag VET jag har många mappar och filer med men inte riktigt vet var, hittar den heller ingenting.
Windows 10 är ganska uselt mot XP som jag hade innan, iaf förstod jag det lite bättre.
Jag fick tips på länkar där det stod var jag skulle hitta det men dom filerna dom skulle ligga i finns inte övh. Och jag ändrar aldrig när program installeras utan låter det hamna där det föreslås.

Vidare, varje gång jag tar emot bitcoins så är det en ny adress.
Jag fick den från Electrum men min tanke var att eftersom jag aldrig fick in bitcoins så syns inte adressen därför ?
Om, säg kopieringen på något sätt blev fel typ den missade sista eller första bokstaven, borde väl något ha sagt till att denna adressen finns inte och nekat safello att skicka pengarna ?
Eller ?

Peace
Citera
2017-11-06, 18:32
  #4
Medlem
kjellbrels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Brystatyssen
Om, säg kopieringen på något sätt blev fel typ den missade sista eller första bokstaven, borde väl något ha sagt till att denna adressen finns inte och nekat safello att skicka pengarna ?
Bitcoinadresser har inbyggd checksumma, så tappar du tecken när du kopierar så är risken nästan obefintlig att den "trasiga" adressen skulle vara giltig.
Citera
2017-11-07, 08:42
  #5
Medlem
Misstänkte nästan det.
Tack för svar.

Peace
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback