Citat:
Ursprungligen postat av
Butter200
Ja fast Janouch verkar inte vara den försagda rädda typen som inte kan säga ifrån. Hon är tuff, sexolog dessutom och borde väl kunna freda sig. Jag blir mest förvånad att hon inte sa lägg av ditt kräk, gav en örfil eller så. Han kan ju ha trott att hon tyckte att det var ok, om det nu upprepades flera gånger utan att hon sa ifrån.
Vuxna kvinnor ska kunna säga att det inte är ok.
Det är egentligen detta som #metoo handlar om. Att maktroller och en förväntan att kvinnor ska tycka att "det var inte så farligt" gör att de inte säger ifrån och att män fortsätter bete sig så.
Är lite samma som att många annars starka män ändå låter sin chef behandla dem på ett sätt de i privatlivet aldrig hade tolererat. De vill behålla jobbet, de vill inte testa lojaliteten från sina kollegor, de vill inte skapa en konflikt på arbetsplatsen.
Inte säkert Janouch tänkte "det där var en kränkning men jag tiger", blir bara så ändå. Hon ville fortsätta jobba med det förlaget och hon ville inte ställa till en scen. Och kanske intalade sig att det inte var så farligt. Varje enskild händelse kanske inte heller var så farligt men sammantaget så inser hon nu i retrospekt att det var ett systematiskt beteende.
Det betyder också att vissa män som beter sig så då inte riktigt fattar hur illa de beter sig. Eftersom de aldrig får mothugg. Hon ler ju så han tror att det är "en jargong vi har".