2017-10-18, 10:40
  #1
Medlem
är i början av att starta ett eget företag och ska fixa en enkel hemsida. Är väldigt okunnig men har hittat en del information om att man måste köpa ett domännamn så man får en snygg adress till hemsidan samt en likadan e-post adress. Behöver en .se hemsida och har hittat priser för ca 100kr/år. Finns det någon sida ni som är erfarna rekommenderar? och skiljer sig det mycket i pris beroende på vart man köper domännamnet?
Vill också gärna ha en ny mailadress och inte behöva vidarebefodra.
Citera
2017-10-18, 10:50
  #2
Medlem
Det skiljer sig inte jättemycket mellan leverantörer (kanske upp till 30kr/år) vid köp av domännamn.
Om du vill komma undan så billigt som möjligt så kanske det dock är fördelaktigt att köpa domännamn och hosting från samma leverantör.
Citera
2017-10-18, 12:55
  #3
Medlem
CyrusGNetWorks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av servmanret
Behöver en .se hemsida

Just nu kostar .SE-domäner endast 1kr/st hos oss på City Sites. Passa på att fynda så många .SE-domäner du vill fram till och med söndagen den 22:e oktober.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in