Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2017-10-09, 20:53
  #13
Medlem
Provocative2.0s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av idkidkidk
Tackar!! ni alla har tipsat mycket bra

Jag tänkte att först att det är ett normalt beteende för den nya Volvo, alltså har det många elektroniska enheter, då trodde jag att alla nya Volvo bli tomma efter 2-3 veckor. För de är ju en lyx bil .

Absolut kommer jag inte att köpa en ny batteri innan att kolla.

Jag återkommer snart efter utredning, tyvärr har inte mycket tid att utreda nu.

Tack ska ni ha
Nu är du inte helt ute o cyklar på tunn is. Något jag märkt är bilar som står hos handlare. Dessa har jag märkt på senare år att deras batterier är urladdade. Dagens bilar drar ström även när de är avstängda.
Citera
2017-10-10, 00:23
  #14
Medlem
LembitARTs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av idkidkidk
Hej,

Jag har köpt en Volvo S80, som är jättefin och fungerar bra, utan batteriet.

Om jag lämnar min bil för 3 veckor utan att köra, blir batteriet tomt!

Är det ett normal beteende för Volvo S80?

Kan jag koppla från batteriet i fall jag vill inte köra bilen under en lång tid?

Tack i förväg

Om batteriet blir tomt efter 3 veckor är det inget egentligt fel på på batteriet, och ja du kan koppla bort batteriet om du är borta längre än 3 veckor.
Men ett batteri är faktiskt som en levande varelse, det vill ha stimulans och får den inget så sakta men säkert så dör den.
Citera
2017-10-10, 01:46
  #15
Medlem
record-collectors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Joomla
Minst 14,8 V? Är det inte överladdning när man kommer upp kring 15 V? Mitt gamla batteri höll i tio år innan det gav upp och då var det äldre än vad bilen var enligt datummärkningen. Hur länge batteriet håller beror mycket på hur man använder och sköter det.
Letade i min egna dator efter någon info jag tankat ner för flera år sedan och fann följande...

För att få ett fulladdat batteri måste spänning komma upp till 14,4 V på batteriet, INTE på
generatorpolerna.

En kall generator ger ofta några 1/10 Volt mer spänning än en varm, detta för att ge batteriet en bra laddspänning och kraft till övrig förbrukning en kall vinterdag, elbakruta, sätesvärme m.m.

Öppna huven, låt motorn gå, låt dom "normala" belastningarna vara på, helljus, värmefläkt,
elbakruta m.m.

Spänningsmät på batteriet samtidigt som du ger lite varv på motorn, ligger spänningen konstant under 14,0 V bör man misstänka generatorn.

Lite och tänka på: Spänningsregulatorn sitter på generatorn, det betyder att spänningen normalt ligger på 14,2 - 14,4 V på generatorns D+. INTE på batteriet och bilens övriga elsystem.

Som ovan nämnt ger generatorn mer spänning kall för att sedan sjunka när den kommit
upp i temp. Den fördelen ger en nackdel varma sommardagar, kupéfläkt på max, eldriven motorfläkt på max för och ge luftflöde genom kondensor, det ihop med kökörning ger en enorm belastning på elsystemet, värre än vinterdag.
Citera
2017-10-10, 06:38
  #16
Moderator
Citat:
Ursprungligen postat av LembitART
Om batteriet blir tomt efter 3 veckor är det inget egentligt fel på på batteriet, och ja du kan koppla bort batteriet om du är borta längre än 3 veckor.
Men ett batteri är faktiskt som en levande varelse, det vill ha stimulans och får den inget så sakta men säkert så dör den.
Alla bilar ska klara av att stå 3 veckor utan att tömma batteriet. Om de inte gör det är något fel.
Att koppla bort batteriet på en modern bil är ofta kontraproduktivt, man nollställer en massa trevliga inställningar och anpassningar man själv och bilen gjort. Det är inte som förr när det inte hände nåt mer än att klockan gick fel.
Citera
2017-10-10, 08:08
  #17
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av zoombo
Kanske tog i lite men 14.4V är nog gränsen. Har voltmätare i en av mina bilar och den håller sig runt 15V.

Det ska inte gnistra i någon större grad. Testa detta: lägg på polen och ta bort den efter någon minut (för att ladda kondingar och annat). Lägg sedan på den igen. Nu ska det möjligen bli en liten, fjantig gnista - inget mer. Bäst är givetvis att mäta strömmen med en multimeter. Jag anser att allt över 40mA är för mycket. Det som drar är mottagaren till c-låset, klockan, ev larm, stereon och lite annat. Idealet är att ligga runt 10mA, lägre än så går det knappast att komma.

Mellan 14,2 - 14,7V ska det vara
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback