Citat:
Ursprungligen postat av
wattford
Har tre stycken extraljus av led-modell plus en led-ramp som skall kopplas in på bilen. Är kopplingsförfarandet detsamma som för tre st halogen? Se bild
https://goo.gl/images/D6QonJ
Led-rampen kopplar jag in separat och den delar endast helljusets signalkabel tänkte jag..
Personligen skippar jag alltid knapp till extraljus. Om det är så dimmigt att sikten blir sämre med dessa på så blir det antagligen sämre med bara helljus vs halvljusen på.
Med det sagt så skulle jag om jag hade t.ex. H7-lampor till vanliga helljuset bryta sönder kontakten som sitter på bilen så du får 2 kabelskor som ser ut såhär
https://www.strands.se/wp-content/up...410FL-ESPA.jpg fast såklart med kablarna sittandes kvar.
Sedan skulle jag som sagt skippat knappen och satt dit
http://images.biltema.com/PAXToImage...e/xlarge/44010 med kabel till reläna och satt dit originalkabelskon på denna vid helljuslampan d.v.s.
Detta kan med fördel göras på båda kablarna (om du har H7-lampor) och sedan drar du dessa 2 till nummer 85 och 86 på relät. Spelar ingen roll hur du kopplar in dessa sålänge ena sitter på 85 och andra på 86.
Skulle du däremot verkligen vilja ha en knapp skulle jag inte gjort som på skissen utan hittat en jordpunkt bakom panelen, dragit en kabel därifrån till knappen och från knappen vidare till nummer 85. På det viset slipper man ha en pluskabel som gör mer skada om det händer något än en jordkabel.
Ett vanligt relä ska väl klara runt 30A men min erfarenhet är att det är för lite för 3x100W i.a.f. Ska man böka med 2 relän kan man lika gärna sätta dit 3 vilket är enklare. Använd inte för smala kablar vilket kan ge aningen sämre effektivitet. D.v.s. nummer 30 och 87 på relät samt extraljusen jord. De andra kan du ta i princip vad som helst på då det bara ska dra relät vilket inte är mycket alls.
Lycka till.