Hej!
Jag har nyligen börjat jobba via ett bemanningsföretag på ett lager, där det är väldigt mycket övertid och OB-tider, men jag har ingen vidare uppfattning om vilka tider som genererar vilken ersättning.
Arbetsplatsen har Handels Partihandel-avtal, men inte ens genom att läsa igenom det så blir jag riktigt säker på vad som gäller.
Och när jag googlar runt så hittar jag mest gammal information, och hur aktuell den är vet jag inte alls.
Söndagar och lördagar efter klockan 12 genererar 100%, så långt förstår jag.
Men vad jag förstår ska det även finnas tider som generar 40, 50 respektive 70% tillägg? (Våra dagar är generellt schemalagda någon gång mellan 05.00-18.00)
Och när får man övertidsersättning? Är det så fort man jobbat mer än 8 timmar (exklusive raster), eller när man jobbat mer än 168 (?) timmar på en månad, eller när man överstigit 40 timmar på en vecka?
Den senaste veckan har vi blivit tillfrågade 3 gånger om vi kan tänka oss att stanna kvar (det rör sig om allt från 1 timme till 4 timmar), så jag är mest nyfiken på om det genererar någon övertidsersättning eller ej.