Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2017-09-05, 08:57
  #109
Medlem
mazdarikards avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GenesisP
Tänk om socialbidragsutredningarna havererade och man bara gav upp och betalade ut pengar till alla som kom in och bad om det eller fyllde i en enkel ansökan där namn och kontonummer fanns med som största krav för att erhålla pengarna.
Finns det något annat land som har liknande förfarande i ensamkommande-frågan? Tyskland? Frankrike? USA? Ryssland? Varför är Sverige så extremt och avvikande? För att vi är "rika"?
Citera
2017-09-05, 08:59
  #110
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sam.Boyd
Och ändå så håller samtliga etablerade partier en tydlig linje för den humana stormakten Sverige.
Likaså går Ulf Kristersson (snart ny M ledare) och proklamerar att han INTE vill ha stängda gränser.


"Rättsmedicinalverkets senaste siffror visar att över 83 procent av så kallade ensamkommande flyktingbarn som ålderstestats egentligen är vuxna. Det handlar om 93 asylsökande av kvinnligt kön och 3.322 av manligt kön.
"Notan för dessa bedrägerier nu uppe i ca 6 miljarder kronor. Fortsätter skandalen i denna takt så landar kostnaden på ca en Öresundsbro", skriver Hanif Bali på Twitter.

Vi utgpår ifrån att Hanif har räknat rätt. Varför är han så ensam?

Jag gillar Hanif, frågan är ju varför han, och för den delen Batra och Borg höll käften när Reinfeldt tillsammans med Mp öppnade gränserna på vid gavel? Dom ville förmodligen sitta kvar vid köttgrytorna trots att om visste att det var åt helvete.
Citera
2017-09-05, 09:04
  #111
Medlem
P4n0pl147h305s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av storskarven
Så du tycker att Trump gör ett bra jobb som president? Hans partikamrater är tyvärr inte lika imponerande. Det är en tidsfråga innan han blir avsatt och alla i hans omgivning vet om det.

Märks att du inte kan mycket om Amerikansk politik.
Förslagsvis kollar du upp ordet RINO i samband med GOP. Sen kanske du förstår varför "partikamraterna" som egentligen borde vara medlemmar av DNC tycker Trump gör ett dåligt jobb och samtidigt motarbetar honom. På samma sätt som de valde att inte fälla Obama när de ägde både senasten och huset, dvs. en situation som DÖ i Sverige.
Sen kan du kika in Mediasituationen i USA, den påminner väldigt mycket om Sverige, det är idel Fake News. Du och svenska hornalister verkar ha druckit många liter fake news.

Du missade även alla RINO-läckor inom Vita Huset.

Det är svårt att arbeta när det kryllar av antidemokrater i ditt egna parti.
Trots det så har gubben hunnit se till att arrestera tusentals pedofiler och tusentals illegaler.
Något Hitlery aldrig hade spenderat någon tid på då hon tillhör de "barnälskande"-grupperingarna.

En del av det som gubben har gjort:
PRESIDENT TRUMP'S ACCOMPLISHMENTS SO FAR!
https://www.youtube.com/watch?v=jrtSMGT7MqE
Sean Hannity Runs Through All Of Donald Trump's Accomplishments
https://www.youtube.com/watch?v=XbIIfI8KNMs

Bali skulle drabbas av exakt samma sak om han skulle bli Moderatledare, dvs. massmedia hade attackerat honom precis hela tiden med fake news, Moderatläckor hade läckt ALLT i syfte att fälla och man hade satt käppar i hjulet och vägrat utföra sina arbetsuppgifter, precis som en massa kommunistdomare och andra insmugna kommunister i USA har gjort. Förutsatt att Bali gått in för att göra allt som han talar om på sin twitter och vad som dykt upp som trådar på FB:
https://www.flashback.org/sok/hanif+bali

Du har verkligen inte koll på läget. Kanske att du ska läsa på lite innan du börjar yla om att Trump är så dålig. Snubben är klart bättre än Obama någonsin var.
Citera
2017-09-05, 09:06
  #112
Medlem
mazdarikards avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kuntakinte55
Det ackumulerade bedrägeribeloppet kan vara jämförbart med juden Madoff bedrägeri för några år sedan på ca 170 miljarder dollar.

(värdens störsts bedrägeri genom tiderna?)
Bali är nog inne på rätt spår. Detta är världens största bedrägeri riktat mot en stat. Madoffs bedrägeri drabbade privata investerare.
Citera
2017-09-05, 09:10
  #113
Medlem
P4n0pl147h305s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mazdarikard
Bali är nog inne på rätt spår. Detta är världens största bedrägeri riktat mot en stat. Madoffs bedrägeri drabbade privata investerare.

Madoff åkte dessutom fast, ingen kaosblatte, politiker, byråkrat eller hornalist har åkt dit på detta bedrägeri, eller iofs en eller två kaosblattar kan ha åkt dit när de valde att gå big time bedrägeri så som Kaninmannen och andra "handikappade" kaosblattar som var med i pingisturneringar och annat trots att de var helt rörelsehindrade.

Men inte en politiker, inte en byråkrat eller hornalist har åkt dit för sina brott i den där bedrägerihärvan.
Inte heller de NGOs som hjälper dessa as att begå bedrägerier för inte faan skulle analfabetiska kaosblattar ha någon koll på hur man på bästa sätt lurar skattebetalarna via olika bidrag.
Citera
2017-09-05, 09:21
  #114
Medlem
mazdarikards avatar
Citat:
Ursprungligen postat av P4n0pl147h305
Men inte en politiker, inte en byråkrat eller hornalist har åkt dit för sina brott i den där bedrägerihärvan.
GM då? Vet vi öht vem som svindlat oss? Madoff hade väl ett ID-kort. Vi har ju inte en aning vilken identitet det är på alla GM. I Sverige kan man svindla staten på miljardbelopp utan ett ID. Sanslöst.
Citera
2017-09-05, 09:27
  #115
Medlem
Jack-Ryans avatar
Svenska folket är av allt att döma av uppfattningen att allt är i sin ordning. Man är ju del av den humanitära stormakten. Enligt opinionsundersökningarna tycker cirka 80 procent att vi ska fortsätta på den inslagna vägen. Att landet går under spelar liksom ingen roll. Välkomna till kalifatet 2018.
Citera
2017-09-05, 09:30
  #116
Medlem
Beatriceaurores avatar
Enligt den politiska redaktören på Kristiandstadsbladet Carolin Dahlberg kostade de ensamkommande barnen under 2016, 26 miljarder kronor. (Förlossningsvården kostade 4 miljarder). Sagt i Opinion live nyligen.
Citera
2017-09-05, 09:31
  #117
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 8711
Man kan ju verkligen hoppas på det åtminstone. Det är i SD han hör hemma oavsett om han begriper det eller ej. Man kan ju hoppas M kastar ut honom och gör en skandal av honom så han kommer till Sverigedemokraterna av naturliga skäl så fort som möjligt

Angående skäggbarnen så har han såklart helt rätt, i princip alla ljuger och har en identitet och åldee dom gjort sig av och ljuger om sin betydligt lägre ålder i Sverige. Det är dags att ta tag i det här nu flera år för sent och kasta ut dessa tiotusentals personer med huvudet före och säg att det är nog nu. Det här kostar otroligt mycket både i pengar, men än värre i kriminalitet och misstroende mot samhället där polisen, rättsväsendet, politikerna med mera inte gör sina jobb.


Han kan inte enligt denna motion ifrån SD 2013 https://motargument.se/2016/05/27/va...-foretrada-sd/

Dessutom har varit ganska hatfull mot Sverigedemokrater genom åren trots det har han ett stort stöd bland Sverigedemokrater, märkligt kan tyckas.
Citera
2017-09-05, 09:41
  #118
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LiberalDemokrati
Moderaterna som parti står INTE bakom den här typen av uttalanden. I själva verket tycker jag att Hanif Balis twittrande börjar bli allt mer problematiskt. Jag är själv aktiv inom partiet och för mig är det helt självklart att de här fina ungdomarna har rätt att stanna i Sverige. Vi har ingen rätt att skicka dem i döden i Afghanistan! Och jag vet att jag talar för de allra allra flesta i partiet. Se t.e.x hur Ulf vill stänga dörren till sd!
Är du på riktigt? Efter Reinfeldts "öppna era hjärtan" slutade mitt förtroende för M. Dessa mestadels unga män i 20-40årsåldern kommer från Iran. Så att skicka dem till Afghanistan fungrar inte. Men de kostar oss miljarder av skattemedel år in och år ut, som vi skulle kunnat lägga på snabbtåg och bättre välfärd för oss som betalar detta meningslösa kalas. Fina ungdomar, hm, knivstycker poliser, lever på drogförsäljning, våldtar. Knivmannen har "flyttat in hos en medelålders svensk dam"! Egen säng? Nej blankt nej till stöd för dessa bedragare. Håller med Hanif. Sen blir det SD i valet, om de fortsätter sköter sig.
Citera
2017-09-05, 09:42
  #119
Medlem
godhetsapostelns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Aryan80
Moderaterna är slut som parti när man ser hur de har dalat de senaste åren. Raset började med Reinfeldts tal om Öpnna Hjärtan och fortsatte sen med AKB som kanske det mest felrektyterade partiledaren i svensk politik efter Håkan Junholt för S. Moderaterna saknar en stark ledare, de saknar folkliga politiker som kan skapa opinion och de velar fram och tillbaka kring samarbetet med SD och fortsätter att tala om en Allians med L, KD och C när det naturliga hade varit att tala med SD och skapa en Allians där istället. Hanif kan twittra ihjäl sig med sina provokativa inlägg som jag ser som ett piss i havet.
Ja, moderaterna finns inte längre. Istället har vi två folkpartier. Moderaterna kan heller inte gå tillbaka. Värdekonservativa har lämnat för alltid och återvänder inte även om Moderaterna skulle försöka ge sig efter dessa människor. Det skulle bara leda till att de som fortfarande röstar på M skulle söka sig till mittenpartierna.
Det större folkpartiet har dock en framtid då det kommer att äta upp det mindre folkpartiet.
Citera
2017-09-05, 09:56
  #120
Medlem
P4n0pl147h305s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mazdarikard
GM då? Vet vi öht vem som svindlat oss? Madoff hade väl ett ID-kort. Vi har ju inte en aning vilken identitet det är på alla GM. I Sverige kan man svindla staten på miljardbelopp utan ett ID. Sanslöst.

Sverige är ett mer eller mindre laglöst land att man utan identitet kan stjäla miljarder årligen och inget händer. "Vi kan inget göra". Det är även den här flatheten som kommer få de som är så pass flata att råka jävligt illa ut i framtiden, när ansvar för flatheten kommer krävas.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback