Intressant fenomen är att en oproportionerligt stor andel politiker är antingen barnlösa eller har adoptivbarn - men inga är homosexuella.
I Sverige har vi till exempel Löfven, Björklund och nu Ulf Kristersson. Finns mängder även bland Europas politiska toppskikt. Dock är det mycket ovanligare i tex USA där familjen har en annan mer tradionell ställning.
Nu vill jag ha hjälp att förstå om det beror på en politisk heterosexkultur där man gärna går i prideparader mest för att det ser bra ut men att man egentligen föraktar HBTQ och inte släpper fram dom inom den politiska karriären.
Och är det så att många egentligen är gay, men att det ses som en belastning för den egna karriären att man skapar en politisk gångbar fasad, en fru som får ställa upp. Löfvens skata måste ju finnas där för statsbesök och annan representation. Skulle ju knappast funka att han träffar Obama och Michelle som singel.
Ge gärna exempel som stöder min teori. Och tvärtom naturligtvis.