Citat:
Så vad du säger här är att i ett delforum om Nationalekonomi så är det meningslöst att ifrågasätta ett påståenden om BNP som folk häver ur sig men inte kan visa stämmer?Att du upplever att du inte får svar beror förmodligen på att folk inte ids svara på meningslösa frågor som inte bidrar till tråden utan snarare stör. Dessutom är det ofta tveksamt om dina frågor ens med god vilja kan anses falla inom ramen för aktuell tråd. Just denna fråga anser jag dock vara legitim eftersom tråden handlar om huruvida man trixar med siffror för att vilseleda folket.
Och det skulle alltså störa. Vad är det det stör för något då? Förvirrade påståenden som ingen kan visa.
Citat:
Det jag förklarade för dig var att du inte kan trolla fram dubbelt så mycket arbete även om du betalar. Istället höjer leverantören priset. Du får ingen ökad real BNP eftersom du inte ordnat fram det som höjer real BNP.Nu finns två alternativ:
A) Du förstod vad jag kommunicerade, men försöker smita undan genom att haka upp dig på det som exemplet inte kommunicerade.
B) Du förstod inte.
Du vet väl själv hur det ligger till hoppas jag.
Citat:
Du behöver berätta hur du trollar fram dubbelt så mycket arbete. Deras avtal går inte med på några 80 timmars arbetsvecka.Låt ursprungliga värdet på alla klippningar V1 vara K1 x P1, där K1 är antalet klippningar och P1 är priset. Låt pss det slutliga värdet V2 vara K2 x P2. Alltså:
Värde före: V1 = K1 x P1
Värde efter: V2 = K2 x P2
Folk klipper sig dubbelt så ofta -> K2 = 2 x K1
Priset dubblas -> P2 = 2 x P1
Värde efter: V2 = 2 x K1 x 2 x P1 = 4 x K1 x P1 = 4 x V1
Bidraget till nominella BNP har ökat 4 gånger. Hur mycket real BNP har ökat beror på den exakta storleken på BNP-deflatorn som antas ha förändrats försumbart i detta exempel.
Värde före: V1 = K1 x P1
Värde efter: V2 = K2 x P2
Folk klipper sig dubbelt så ofta -> K2 = 2 x K1
Priset dubblas -> P2 = 2 x P1
Värde efter: V2 = 2 x K1 x 2 x P1 = 4 x K1 x P1 = 4 x V1
Bidraget till nominella BNP har ökat 4 gånger. Hur mycket real BNP har ökat beror på den exakta storleken på BNP-deflatorn som antas ha förändrats försumbart i detta exempel.
Vidare så stiger inte priset om det nu skulle utföras dubbelt så mycket klippningar. Här har du yrat ihop att kunderna lånar till dubbelt så mycket, men betalar 4 ggr så mycket. Du verkar inte ha någon koll på vad du gör.
Sedan så låter du BNP bestämmas av klippningarna, för att i samma mening säga att de är försumbara.
Så mycket fel som det är här ser ut som du skrivit något i affekt.
Ta i stället och läs vad jag skrivit i lugn och ro. Läs för att försöka förstå så du inte fortsätter att göra fel. Inte för att bara hitta något ovidkommande i det jag skriver att haka upp dig på.
Citat:
Men "balans uppstår" betydde att frisörerna höjt priset så att efterfrågan motsvarar deras tillgängliga arbetstid. I mitt fall en fördubbling av priset.Vad du menar med att ”balans uppstår” förstår jag inte riktig. Men det går ju att sätta godtyckliga relationer mellan Kx och Px ovan. Sista punkten i ditt tankeexperiment tolkar jag som att K2 = K1, alltså:
Värde efter: V2 = K1 x 2 x P1 = 2 x V1
Då har bidraget till BNP ökat 2 gånger. I bägge exemplen är det lån som har finansierat ökningen av real BNP.
Värde efter: V2 = K1 x 2 x P1 = 2 x V1
Då har bidraget till BNP ökat 2 gånger. I bägge exemplen är det lån som har finansierat ökningen av real BNP.
För att real BNP skall stiga måste det produceras mer. Det gör det inte i klippningsfallet.
Ovan har du helt verklighetsfrånvänt bara antagit något slags trolleri där folk arbetar dubbelt så mycket. Du har inte berört det med en stavelse. Trots att det var just det jag exemplifierade. Så att du inte skulle göra det misstaget.
Som lite hjälp på vägen får jag väl gå igenom vad som faktiskt leder till ökad real BNP.
1) Rationaliseringar. Man jobbar effektivare och levererar mer "arbete" per arbetstimme.
2) Innovationer. Man hittar på nya, oftast tekniska, lösningar som förbilligar det som produceras och man levererar därmed mer arbete per arbetstimme.
3) Man utför fler arbetstimmar.
4) Man kan få viss ökning från andra länders innovationer iom att man köper produktionsmedel av dom vilket leder till att man kan levererar mer "arbete" per arbetstimme.
Ditt och Sonnenwendes jobb är alltså att visa att ökad skuldsättning leder till någon av ovanstående.
I fallet 1 får ni alltså visa att ökad skuldsättning gör att frisörerna jobbar effektivare. Det kan ni få problem med.
I fallet 2 får ni alltså visa att ökad skuldsättning gör att frisörerna får sig några innovationer som gör att dom jobbar fortare. Det kan ni få problem med.
I fallet 3 har ni problemet att arbetslösheten inte minskar, och sysselsättningen inte ökar. Fler arbetstimmar utförs inte alls i proportion till den ökade belåningen.
I fallet 4 har ni samma problem som i fallet 2 bara att det levereras från utlandet.
Börjar du nu förstå vad ditt och Sonnenwendes problem är. Och varför ni inte klarar av att redogöra för hur ökad belåning leder till stigande real BNP. Ni har helt enkelt fel och kommer inte att kunna visa att något av fallen 1-4 gäller.
(Dock kan skuldsättning leda till stigande real BNP. Det är i fallet att kapitalisterna lånar för att genomföra projekt som kan leda till 1-2 eller 4 fast då i utlandet).