Citat:
Ursprungligen postat av
alfahannen2
Det har jag tyvärr inte gjort. Så deras servrar ligger nere fram till mitten av januari?
Verkar så, men även om du tänkt söka till de tidigaste utbildningarna, det vill säga pilot eller försvarsmeteorolog i januari, så är det redan för sent då tiden för antagningsprövningar dit gick ut för någon dag sedan. Du missar alltså inte något tills dess så passa på att träna istället.
Som det står på hemsidan kommer majoriteten av utbildningsstarterna mot senare halvan av sommaren/hösten.
Citat:
Ursprungligen postat av
FilipTheBold
Funderar att söka till GU nästa år. Men funderar om det är lönt.
Sökte en gång förut men fick avslag på antagningsprövningen man gjorde hemma vid datorn.
Gjorde antagningsprövningen kanske tre månader efter det igen, och klarade den, kunde boka tid till Stockholm och det. Men avbröt ansökan för att jag fick ett annat jobb och tänkte att jag kunde träna upp mig lite mer också tills nästa år.
Om jag nu söker nästa år och far till antagningsprövningen i Stockholm, kommer det att skita sig där då för att jag sökt flera gånger och fick avslag på första, och avbröt andra?
Hur mycket grottande frågor brukar dem ställa på testerna sedan?
Sitter dem och nöter tills man säger något som inte låter optimalt? Har inget i belastningsregistret och så, men var i kontakt med typ bup och socialtjänsten när jag var yngre. Har fått intrycket av att dem ger avslag på alla personer som inte levt "normala svenssonliv" tidigare. Är det då något man ska undvika att gå in på när dem frågar om ens uppväxt?
De bryr sig inte om du avbrutit tidigare. Jag misslyckades en gång på mönstringen men tränade upp mig o sökte igen, inga problem.
De är inget förhör så om du inte stressar upp dig så är det som ett vanlig samtal, de ställer dock frågor som man måste vara lite kvicktänkt på. Om du rör jobbigare delar i ditt liv så är det viktigt att du klargör att de inte påverkar dig längre utan pushar dig på något positivt sätt, folk har skrivit om sånt tidigare i denna tråd. Man får inte avslag för sånt smått om du är duglig i allt annat.