Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2017-08-10, 21:11
  #1
Medlem
Micawbers avatar
Tjena alla som har bra kolla på bakgrundsbelysta TGB!

Det är såhär att jag är på jakt efter ett nytt tangentbord till min gaming/surf dator, jag har i dagsläget ett Logitech G105 som jag köpte enbart för att det var billigt & hade bakgrundsbelysta tangenter (ren chansning/låg budget). Eftersom jag är i Köpråd förstår ni att jag inte är så nöjd med mitt nuvarande tangentbord (Efter ca 1 års bruk).

När mitt G105 är inställd på högsta ljusstyrkan kan jag knappt se vilken tangent som är vilken, varken i fullt dagsljus eller under mörkaste natten. G105 har inte en "helt" upplyst bakgrund under tangenterna, det kommer enbart blått ljus från själva bokstäverna, jag antar att detta tangentbord inte har en chans mot ett ordentligt bakgrundsbelyst tangentbord oavsett modell/tillverkare? Jag är riktigt trött på att behöva luta mig fram & kisa med ögonen varje gång jag skall skriva något, vare sig det är natt eller dag.

Jag vill helt enkelt ha ett riktigt grymt tips på ett tangentbord som det inte är några problem öht (Dag/Natt) att se vilken tangent som är vilken. Jag är medveten om att det finns hundratals bakgrundsbelysta tangentbord på marknaden, så jag vill gärna ha några tips så jag inte lägger 1500-2000 på en skräpprodukt.

Andra krav: Inga egentligen. Jag har ingen nytta av Macro-knappar då jag inte spelar sådana spel, jag har aldrig provat mekaniska tangentbord så det är ingen viktigt faktor. Huvudsaken är att det är bekvämt att skriva på & lyser i vackra STARKA färger så mina halvblinda ögon kan se vilken tangent som är vilken. Kan man byta mellan regnbågens alla färger är det en bonus, men jag bryr mig egentligen inte om det är rött/blåt/grönt/w/e

Budget är max 2 lök. Jag har verkligen 0 koll på vilka tangentbord som är bra, överös mig med tips & personliga erfarenheter tack! Logitech G105 är som sagt det jag har idag = rent skräp för mina dåliga ögon.

Mvh
Citera
2017-08-14, 07:01
  #2
Medlem
the juntos avatar
Jag tycker Steelseries Apex M800 är ett av de bästa just nu. Väldigt ljusstark med. Har du tur kan du få det runt 1200kr när dom drivar det.
Citera
2017-08-21, 21:14
  #3
Medlem
Finns det någon som är född efter 1970 och använt datorer några timmar om veckan i runt 10 år som behöver kolla på tangenterna då de skriver? Trist svar kanske, men tycker det låter konstigt att du ska behöva sitta och kolla på vilka tangenter du ska trycka på.
Citera
2017-08-21, 22:44
  #4
Medlem
salxars avatar
Hett tips till dig TS, gå in på Elgiganten eller valfri annan kedja och kolla på tangentborden så ser du själv hur starkt de lyser. Hade ett tangentbord förut som lös så starkt att jag nästan smällde av, så de finns helt klart där ute.
Citera
2017-08-23, 14:47
  #5
Medlem
Den här använder jag och är mer än nöjd

Corsair Strafe: http://www.corsair.com/en-us/landing/strafe
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback