Jag ska börja studera på läkarprogrammet och behöver en ny laptop. Jag har kollat runt lite och det känns som att det som är viktigt är:
8 GB ram, i5-processor, 256 GB SSD-hårddisk, aluminiumchassi
Jag spelar inte några spel, utan använder datorn för Word, Powerpoint, läsning och allmänt surfande. Jag lyssnar sällan på musik, kollar film eller liknande. Jag tror inte läkarprogrammet kräver några specifika program. Det känns som att 14-tum är idealiskt, så är ute efter den storleken.
Jag har kikat på dessa datorer:
https://www.elgiganten.se/product/da...tor-mineralgra
Den
här ligger på 8000 kronor, vilket är det högsta jag kan tänkas spendera på en dator. Den
här har annorlunda RAM och hårddisk och den
här har både annorlunda hårddisk, processor och RAM.
Som ni ser är de tre datorerna av samma modell, men är inte säker på vilken jag ska köpa. Finns det några större skillnader och vad krävs om man använder datorn på det sättet jag tänker göra? Jag vill också att datorn ska hålla länge, vilket är anledningen till att jag funderar på den för 8000 kronor, men samtidigt känns det lite onödigt att köpa en dyr dator när man inte riktigt utnyttjar alla dess funktioner.
Ni får hemskt gärna komma med förslag på datorer.