Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2017-09-05, 00:25
  #121
Medlem
ace_secs avatar
Vilket magplask av SVT. Vilken dynga!
Citera
2017-09-05, 08:21
  #122
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fridfullt
Nu har även jag bevittnat spektaklet och kan bara konstatera att jag var rätt ute i mina trådstartsspekulationer.
Det är, kort och gott, Aftonbladet Morgon på steroider.
Små nöjesnyheter får oproportionerligt stor uppmärksamhet och när programledarna talar med varandra gör man det på ett fnittrigt sätt. Karin Magnusson känns fortfarande färgad av Aftonbladet, vilket bland annat tar sig uttryck i att hon godtyckligt använder kraftuttryck för att beskriva situationen i Moderaterna.

Föregångaren, Gomorron Sverige, må ha brottats med låga tittarsiffror, men jag hade hellre sett att man behållit programformatet och gjort det mer hemtrevligt för att locka över tittare från TV4:s Nyhetsmorgon. Den tänkta yngre målgruppen konsumerar inte 190 minuter morgon-TV på SVT – de tittar på enstaka klipp och den funktionen fyller redan Aftonbladet, Expressen, YouTube med flera.

EDIT: Det här programmet blir nog knappast långvarigt.
Det blir långvarigt så länge Jan Helin sitter bakom spakarna
Citera
2017-09-05, 08:25
  #123
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JustZlatan
SVT har verkligen blivit sämre sedan Jan Helin tog över sparkarna.
och han förklarar här på sidan varför vi skall tycka om morgonstudion m a o PK förmynderi.
Citera
2017-09-05, 08:40
  #124
Medlem
Schnyggves avatar
Två Aftonbladet-idioter bakom då kan det bara gå åt ett håll...
Citera
2017-09-05, 14:31
  #125
Medlem
fernebos avatar
Jan Helin har då sannerligen levererat, sen han tillträdde.... haha.. Karln är fan inte klok!

Morgonstudion kommer jag aldrig mer orka titta på. Fullständigt hysteriskt och epilepsiframkallande.
Citera
2017-09-05, 15:13
  #126
Medlem
Finns det ens några tittare kvar som inte ännu bytt kanal? Det går ju inte ens att titta (eller banda) på godbitarna med de gäster man vill höra på. De har ju inte ens ett schema för när gäster eller inslag ska komma. Jag tror att de snart slutar med morgonnyheter då de menar att ingen ändå är intresserad. Detta var väl meningen ifrån början men först var man tvungen att skrämma bort de tittarna man hade. Man började med helg och nu fortsätter man med vardag.
Citera
2017-09-05, 20:51
  #127
Medlem
Stockholmare..s avatar
Till alla SVT-anställda som smyger runt här för att läsa om folks omdömen: Morgonstudion är så jävla dålig så det finns inte, pinsamt! Byt tillbaka till det gamla formatet för ni kommer bara tappa tittare!
Citera
2017-09-06, 11:40
  #128
Medlem
flexibilitets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stockholmare..
Till alla SVT-anställda som smyger runt här för att läsa om folks omdömen: Morgonstudion är så jävla dålig så det finns inte, pinsamt! Byt tillbaka till det gamla formatet för ni kommer bara tappa tittare!

håller med. byt tillbaka nu direkt. vi förlåter er och börjar titta igen
Citera
2017-09-07, 07:02
  #129
Medlem
johanjosefssons avatar
Dessutom helt oviktiga nyheter som ingen bryr sig om. Kärnvapenkrig och Syrien, flyktingströmmen, nääää deeeet är helt ointressant! Nu gör vi reportage om nåt känslokallt kränkt litet våp som gnäller över att män ger henne komplimanger.
Citera
2017-09-07, 07:04
  #130
Medlem
Seriöst, sluta kolla och stödja SVT, det finns hur mycket annat som helst nuförtiden.
Citera
2017-09-07, 07:14
  #131
Medlem
Visst, upplägget var bättre tidigare. Lugnare tempo och inte lika tillkämpat hurtigt. Men man slipper i alla fall titta på folk som lagar mat eller skrapar lotter.
Citera
2017-09-07, 09:54
  #132
Medlem
flexibilitets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Alpoxen
Visst, upplägget var bättre tidigare. Lugnare tempo och inte lika tillkämpat hurtigt. Men man slipper i alla fall titta på folk som lagar mat eller skrapar lotter.

skulle vara enda fördelen då. att slippa franska bagare och tjocka tanter som bakar.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback