Citat:
Ursprungligen postat av DSGSTNG
Någon som kan försöka sig på en sammanfattning vad som faktiskt har hänt med Runescape på senaste år?

Jag slutade spela 2008. Finns det många nya stora quests? Nya skills? Har spelet försämrats eller förbättrats?
Har en på lvl 92 och hade tänkt köpa member för att testa en månad!
Det har kommit ut en ny skill sen 2008 som heter "Dungeoneering", går ut på att klara av korta dungeons tillsammans med 4 andra spelare. Rewardsen är riktigt riktigt bra men kan ta lite tid att skaffa, speciellt om du spelar med folk som inte vet vad dom gör.
(Summoning kom ut i början på 2008 så jag antar du har koll på den)
Finns en hel del nya quest (bland annat 4 grandmaster quests) så tycker du om quest har du mycket att ta igen.
Har kommit ut en ny boss 'Nex' som droppar bäst armour i spelet (ger en boost till din hp så har du alla delar på dig får du 1400 lifepoints (tror jag det är). All skada/prayer/health har multiplicerats med 10 förresten så 1400 lifepoints motsvarar 140 i det gamla systemet.
Antar att det var trade limits när du slutade också men det har dom tagit bort så nu kan man ge bort hur mycket man vill.
Citat:
Ursprungligen postat av italjet86
Det har försämrats något enormt..
Utveckla gärna vad du tycker är dåligt, jag tycker spelet har förbättrats ganska mycket.