Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2017-07-30, 12:46
  #1
Medlem
Miljöpartiets Åsa Lindhagen fortsätter sitt hån, denna gång mot Stockholms invånare.

Citat:
Socialborgarrådet: ”Barnen ska bort från gatan och de ska inte begå brott”

Det är en allvarlig situation både för barnen som lever i den här miljön och för de personer som blivit utsatta för brott, säger Åsa Lindhagen (MP) som är socialborgarråd i Stockholm.

Vi erbjuder stöd och hjälp på olika sätt. Men vi måste få mer information om varför de här barnen avviker när de placerats hos en familj eller på ett boende, säger Åsa Lindhagen.

Vi kanske måste arbetat med en ny typ av familjehem, där det finns mer kunskap om de här barnens situation, säger Åsa Lindhagen.

Det handlar alltså enbart om att förstå dessa gatubarn, skaffa kunskap om deras situation och hitta familjehem?

Tanken på att de ingår i kriminella nätverk, lever illegalt i Sverige och inte accepterar svensk lagstiftning är tydligen helt ointressant för miljöpartiets Åsa Lindhagen. Inte en enda gång nämner hon utvisning, illegala eller kriminella.
Citera
2017-07-30, 13:01
  #2
Medlem
SeverianTheLames avatar
Det är bara att låta barnen flytta hem hos den godhetsknarkande "andra ska fixa det"-kärringen.
Citera
2017-07-30, 13:19
  #3
Medlem
Turbomachines avatar
Långholmens gamla fängelse ligger ju kvar i närheten, bara att inkvartera dessa kriminella barn där tills det är möjligt att skicka hem dem till det land de har kommit ifrån.
Citera
2017-07-30, 13:21
  #4
Medlem
Hur gick det med Ygemans skryt om utlämningsavtal med Marocko? Tomt prat som vanligt från den pratkvarnen.
Citera
2017-07-30, 19:29
  #5
Medlem
MigrationsPartiet slår till igen.

Hoppas Åsa blir berikad av dessa vuxna "gatubarn"!
Citera
2017-08-03, 08:06
  #6
Medlem
Åsa Lindhagen fortsätter sitt hån mot Stockholms invånare:

Citat:
Socialborgarråd Åsa Lindhagen (MP) vill skapa en mötesplats där barnen känner sig trygga.

Nya mötesplatser där barnen känner sig tryggare än på socialkontoret och specialutbildad HVB-personal. Socialborgarrådet Åsa Lindhagen (MP) ser flera åtgärder för att hantera Stockholms 200 gatubarn

Det är oerhört allvarligt när vi har barn i gatumiljö som far illa. De ska inte befinna sig på gatan, och inte begå brott. Sedan är det viktigt att komma ihåg att alla inte begår brott, säger hon och tillägger: – Vi pratar om ungdomar som kommer som ensamkommande killar och befinner sig i en gatumiljö, vilket är en riskmiljö.

Det handlar om särskilda utbildningsinsatser för personalen, för att de bättre ska kunna möta den här målgruppen.

Publicerad 08:00, 2 aug 2017

Inte en enda gång visar Åsa Lindhagen att det är Stockholms invånare som betalar hennes höga lön, och att det är Stockholms invånare hon ska representera och eliminera dessa kriminella element. Istället menar hon att problemen är att socialtjänst och boenden saknar kompetens att bemöta dessa kriminella.

Vi vill skapa en ny mötesplats där ungdomarna kan komma, prata med vuxna och få vila och pusta ut lite, säger Åsa Lindhagen.
Citera
2017-08-03, 10:01
  #7
Medlem
Returpappers avatar
Kommer inte att bli någon som helst ordning förrän vikingabloden börjar svalla och vi dräper problemen.
PK idiotin som problemlösare har nått vägs ände för länge sedan.
Citera
2017-08-03, 10:32
  #8
Medlem
LaurentiusLucidors avatar
Grattis Stockholm och inte minst Miljöpartiet!!


Citat:
Gatubarnen har lämnat Nordstan för Stockholm

I vintras var det stora problem med ungdomsgäng som begick brott i Nordstan.
Nu upplever polisen att situationen blivit betydligt bättre.
En av anledningarna är att den stora gruppen med marockanska gatubarn lämnat Göteborg.
– Det verkar som de har flyttat till Stockholm, säger Erik Nord, chef för polisen i Storgöteborg.

http://www.expressen.se/gt/gatubarne...for-stockholm/
Citera
2017-08-03, 10:37
  #9
Medlem
PenetreraMeras avatar
Vad gnäller ni för? Stockholm har gett Mp över 14% i kommunalvalet. Människan gör bara det jobb stockholmarna vill ha utfört. Njut.
Citera
2017-08-04, 14:59
  #10
Medlem
PatrickB8mans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fredag2010
Miljöpartiets Åsa Lindhagen fortsätter sitt hån, denna gång mot Stockholms invånare.



Det handlar alltså enbart om att förstå dessa gatubarn, skaffa kunskap om deras situation och hitta familjehem?

Tanken på att de ingår i kriminella nätverk, lever illegalt i Sverige och inte accepterar svensk lagstiftning är tydligen helt ointressant för miljöpartiets Åsa Lindhagen. Inte en enda gång nämner hon utvisning, illegala eller kriminella.

Detta "problemet" sprider sig just nu över hela riket !
Hörde att samma sak händer i lilla Bjuv och att folk knappt vågar sig ut !
Sverige - det dysfunktionella landet !
Citera
2017-08-06, 16:30
  #11
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PenetreraMera
Vad gnäller ni för? Stockholm har gett Mp över 14% i kommunalvalet. Människan gör bara det jobb stockholmarna vill ha utfört. Njut.

Stämmer bra det.

Valresultat 2014:
Medborgarplatsen Skrapan
MP 16.6%
FI 13.8%
V 9.8%
S 13.8%

Nytorget
MP 14.4%
Fi 13.6%
V 11.3%
S 19.2%

Detta är exakt vad Stockholmarna i innerstaden röstat för. Grattis.
Citera
2017-08-09, 21:36
  #12
Medlem
SVT rapporterar okritiskt:

Citat:
Stockholmspolitiker kräver att utvisningar till Afghanistan stoppas

Åsa Lindhagen (MP), socialborgarråd i Stockholms stad, vill stoppa utvisningar till Afghanistan

Det är företrädare för Miljöpartiet, Vänsterpartiet, Liberalerna, Centerpartiet och Femistiskt initiativ som står bakom utspelet, som kommer som en reaktion på den manifestation där ensamkommande ungdomar vädjar till Migrationsverket att stoppa utvisningar till Afghanistan.

Vi ser hur den psykiska ohälsan ökar bland ungdomarna och vi vet att de riskerar att dö om vi skickar tillbaka dem till Afghanistan, så som situationen ser ut där.

Varför ifrågasätter inte SVT uppgifterna? Har Åsa Lindhagen och de andra rätt?
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback