Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2017-07-28, 15:40
  #1
Medlem
BaronVonHelsings avatar
Kommer säkert få en del hat för detta av diverse patrioter, men som trådens namn lyder, varför ska man offra sitt liv för detta land?

I Amerika är nästan alla beredda att offra sitt liv för landet, eftersom de under en lång tid har byggt upp en enorm stolthet och gemenskap. Sverige har också varit stolta en gång i tiden, när man tillsammans byggde upp ett samhälle och ett folkhem. Men under en längre tid har svenskheten förnedrats och förnekats av landets högsta företrädare, för att helt enkelt inte uppröra de nya medborgarna. Man har skitit i försvaret och satsat multum på invandringen. Den här sitsen har våra ledare satt oss i, så varför ska vi nu vara redo att gå ut i en svensk armé och dö för detta självhatande pisshål?

Det finns ingen gemenskap utan enbart segregation, och det är så man har velat ha det. Det är det befolkningen generellt står för. Extrema och militanta vänsterteorier som hatar allt som Sverige har stått upp för. De låtsas vara feminister medan de importerar människor från kvinnohatande kulturer och sedan lägger skulden på svenska män. Sedan sprider de istället all kärlek till skäggbarn, de som är överrepresenterade inom sexualbrottsstatistiken och brottsstatistiken i övrigt. De som bland annat hedersmördar och tvingar kvinnor att bära heltäckande kläder i värmen för att inte attrahera andra män.

Så varför ska vi vettiga och stolta medborgare offra oss själva för att beskydda de som föraktar oss? Det finns ingen som helst stolthet kvar att skydda.

Ett argument är att vi bör göra något för Sverige eftersom Sverige gjort mycket för oss. Men gör man inte rätt för sig genom att jobba och betala skatt? Varför ska vi även offra vår enda livstid till något man har förlorat hoppet om, och som har förlorat hoppet om oss?

Det här är enbart en frågeställning. Jag har själv gjort lumpen för ett bra tag sedan, så beskyll inte mig för lathet.
__________________
Senast redigerad av BaronVonHelsing 2017-07-28 kl. 15:45.
Citera
2017-07-28, 15:43
  #2
Medlem
tickledeltas avatar
Jag hade inte dött för detta pissland heller. Däremot hade jag gärna gjort det för mitt folk. Därför jag främjar raskrig och mord på kommunister.
Citera
2017-07-28, 15:44
  #3
Avstängd
Halloween2s avatar
Det enda jag kan tänka på är att visa att vi är bättre än råttorna som ''flyr'' sina länder och lämnar kvar riktiga BARN och kvinnor.
Citera
2017-07-28, 15:51
  #4
Medlem
Slitet-Golvs avatar
Jag hade dött för detta land, eftersom att jag vet om Ryssland hade attackerat och tagit över Sverige, så ligger Finland mellan Sveriska och Ryssland. Svenskarna kan inte kämpa för sig själva, så det är Finlands uppgift att försvara både Finland och Sverige.
Citera
2017-07-28, 15:56
  #5
Medlem
Hitokiri-Battosais avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BaronVonHelsing
varför ska man offra sitt liv för detta land?

Om det inte var för vårt fosterland, som svenskarna innan oss byggt, hade vi ju levt ett liv som krakarna i Afrika. Hur kan ni inte vara tacksamma för det?

Alla som bor i vårt fosterland och tar utan tanke på att ge borde avhysas bryskt som de fosterlandsförrädare de är. Immigranter eller etniska svenskar, det spelar ingen roll. De är en sjukdom i samhällskroppen som vårt land behöver avlägsna.

Citat:
Ursprungligen postat av tickledelta
Jag hade inte dött för detta pissland heller.
Om du var en riktig man hade du stått för dina åsikter och låtit Sverige slippa dig.
__________________
Senast redigerad av Hitokiri-Battosai 2017-07-28 kl. 15:59.
Citera
2017-07-28, 16:02
  #6
Avstängd
Halloween2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hitokiri-Battosai
hade vi ju levt ett liv som krakarna i Afrika.


Sverige tex år 1850 var väl ändå mer civiliserat än Afrika hundra år senare... Så nej det du säger är BS.
Citera
2017-07-28, 16:03
  #7
Medlem
tickledeltas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hitokiri-Battosai

Om du var en riktig man hade du stått för dina åsikter och låtit Sverige slippa dig.

Nej, jag väntar hellre tills skiten träffar fläkten sedan tar jag alla weeaboo bögar och hänger er ifrån lyktstolpar. Känner jag mig på extra bra humör så knipsar jag av dina fingrar med tång och matar dig med dem.
Citera
2017-07-28, 16:04
  #8
Medlem
BaronVonHelsings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hitokiri-Battosai
Om det inte var för vårt fosterland, som svenskarna innan oss byggt, hade vi ju levt ett liv som krakarna i Afrika. Hur kan ni inte vara tacksamma för det?

Alla som bor i vårt fosterland och tar utan tanke på att ge borde avhysas bryskt som de fosterlandsförrädare de är. Immigranter eller etniska svenskar, det spelar ingen roll. De är en sjukdom i samhällskroppen som vårt land behöver avlägsna.
Första patrioten.

Alla som jobbar och betalar skatt ger både arbetskraft och pengar till staten. Alltså tar man inte bara.

Förrädarna är de som redan har förstört Sverige genom att förneka det och göra det politiskt svagt, sårbart och ynkligt. Jag vill inte försvara det beteendet. Därför får dessa självhatande världsmedborgare förgöra sig själva i en egen armé.
Citera
2017-07-28, 16:23
  #9
Medlem
Hela tråden är trasig. Pratar om att offra sig. Stor skillnad på att uppoffra sig och att offra sig. Majoriteten av alla som gjort militärtjänst i Sverige har överlevt sin militärtjänst om vi ignorerar gamla stormaktstider där vi var ute och röjde och ville ta över andra länder.
Citera
2017-07-28, 16:26
  #10
Medlem
minponnys avatar
skulle stulit första bästa båt och skeppat av till island eller spanien .
Citera
2017-07-28, 16:34
  #11
Medlem
LFCYNWAs avatar
Hur definiera du att offra ditt liv? om det nu mot all förmodan skulle bli ett inbördeskrig nästa år är det inte då rätt att stanna och slåss för något bättre och inte fly som fega råttor. Ska Svensken vakna upp någon gång så är det när kriget kommer. Jag håller med om att folket och landet har svikit men för att få en förändring måste man offra något. Hur hade det sett ut idag om våra bröder i öst flytt när den ryska björnen kom.

Eller menar du att du offrar din tid och pengar på Sverige? de flesta som gör militärtjänst i Sverige idag dör inte.
Citera
2017-07-28, 16:35
  #12
Medlem
adam7s avatar
TS har missat poängen. Man ska inte offra sitt liv. Man ska ta livet av angripare.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback