Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2017-07-25, 15:35
  #1
Avstängd
Morsans bil, en Opel Corsa från 2013 stinker ättika. När bilen är på. Från AC uttaget. Kupefiltret och det andra byttes i april då den var på service. Vad är det som hänt?
Citera
2017-07-25, 16:57
  #2
Medlem
Kennethkvartings avatar
Det brukar lukta ättika när AC-n stängs av. Det beror på bakterieavlagringar och annat gugg i förångaren, dvs den komponent i luftkonditioneringen som "producerar kyla".

Förångaren blir fuktig vid drift, men lukten uppstår inte för att förångaren är kall, men när den blir varm och fortfarande är fuktig börjar det stinka.

Det kan ju vara så att din mammas bil har klimatanläggning och att ättiksdoften uppstår när den är nöjd med temperaturen och stänger av kylningen.

Det finns särskild ac-rengöring att köpa på biltema, Mekonomen och liknande affärer, köp en sån ska du se att det blir lite bättre iaf.
Citera
2017-07-25, 22:16
  #3
Medlem
Fuzzs avatar
Kondens som bildar bakterier i acn
Kan funka med http://www.biltema.se/sv/Bilvard/Ren...ng-2000031024/
Men allra helst hitta någon som har typ https://wynns.se/produkter/ac/?showCatText
Hade det på förra jobbet och det var kanon.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback