Citat:
Ursprungligen postat av
Eko-nomen
Förvaltningsavgiften anges som en årlig procentsats och tas ut med 1/365-del varje dag. När du ser avkastningen för din fond är avgifterna alltid bortdragna.
Alltså, inte när du säljer.
Och vänligen säg inte att du slipper att skatta på ett ISK. Om din genomsnittliga årliga avkastning är lägre än 1,25% (lägsta schablonskatten som beräknas) så skattar du bort din vinst.
ISK är bra om du sparar långsiktigt eftersom att marknaden tenderar att gå upp på lång sikt. Om du sparar i räntefonder, i synnerhet korta räntor, så ska du verkligen inte ha dem på ett ISK.
Korrekt vad du skriver. ISK lämpar sig inte för räntefonder.
Problemet med räntefonder är att förra regeringen införde en schablonskatt på alla fonder i vanlig depå. Detta får man också ta hänsyn till. Totalt vansinnigt att detta även gäller räntefonder.
Det är väl bara att konstatera att det inte går att skydda sig för inflationen med noll risk.
Ett förslag var Santander bankkonto med 31 dagars uttagsfördröjning. Förmodligen bästa förslaget om man inte vill låsa upp kapitalet en längre tid.