Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2017-07-10, 07:55
  #1
Medlem
Hej

Jag har titta runt lite på bilradion från Kina. Egentligen så kan det vara vilken bilradio som helst dom inte är original. Jag har frågat runt lite och har nu bestämt mig för vilken jag vill ha. Men det är en sista fråga som jag inte kan få svar på.

I min Ford så finns det en display bakom ratten som visar lite info. Det kan vara medelhastighet, medel-bensin förbrukning bla, och så klockan. Och det är just klockan som jag är ute efter. Klockan ställs om/justeras med original bilradion. På den finns en knapp "clock" och med den ställer man in tiden.

Hur blir det nu med inte original bilradio. På den finns ju inte den knappen. Den jag vill ha är en android.

Hur gör jag här? Kommer det gå att ställa in klockan? Eller är det något mer som original radion kan göra jämfört med "annan" radio som inte jag har tänkt på?

Tacksam för svar.
Citera
2017-07-10, 09:55
  #2
Medlem
Låter som en fungerande bilradio avsedd för just Ford Focus är bäst för dig så får du alla funktioner till färddatorn. Så leta upp en fungerande radio.
Lyssnar du enbart på radio ser jag ingen vits med att byta till något annat.
Citera
2017-07-10, 11:43
  #3
Medlem
EckiEckis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kladde76
Hur gör jag här? Kommer det gå att ställa in klockan? Eller är det något mer som original radion kan göra jämfört med "annan" radio som inte jag har tänkt på?

Tacksam för svar.

Nej, du kan inte ställa klockan och klockan kommer sannolikt att slockna helt, eller visa slumpmässiga tecken. "Piratradion" har inga interface för detta om det inte explicit står att sånär fallet.
Citera
2017-07-10, 17:08
  #4
Medlem
ps870s avatar
Köp en orginal från en skrotad bil istället. Jag köpte en orginal till min förra bil för 500 SEK för några år sedan.
Kolla på bildelbasen.se
Citera
2017-07-10, 21:46
  #5
Medlem
I så fall behöver du förmodligen något som har canbus anslutning och som passar bilen i fråga, vilket förmodligen gör ditt urval lite mer begränsat.

Annars så får du byta stereo varje gång du behöver ställa om klockan.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback