Om dom hade tagit lunchrast så hade dom orkat jobba längre.
En av dom som säger att dom äter medan dom kör. Men inget om att dom tvingats att "arbeta" på lunchrast, så jag antar eget val.
När de anställda inte gick med på en lönesänkning erbjöd företaget en oförändrad genomsnittlig lön på 35 000 kronor – mot att höja arbetsbelastningen. Enligt Reno Norden handlar det om en ökning från 29,5 till 34,5 timmar i veckan. Joaquin menar att Stockholms sopåkare redan jobbar mer än så.
– Det är ingen som jobbar de timmar som de säger, menar han.
– Det är effektivt arbete – vi tar inga luncher. Vi tar en kaffe och har en macka eller bananer eller någonting som vi käkar i bilen. Räknar man ut det där så jobbar vi 33 timmar i veckan och om vi skulle ha tagit lunch snackar vi 37–38 timmar i veckan. De får det att låta som att vi är lyxåkare och det är vi verkligen inte.
http://www.aftonbladet.se/nyheter/a/...-sig--i-massor
Tror inte dom förstår att man sliter mycket i många jobb och vill ha mer lön.