Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2017-06-23, 13:31
  #1
Medlem
Citat:
Vilka är det egentligen som tar sig över Medelhavet till Europa? Den frågan diskuterades i gårdagens SVT Aktuellt 21. SVT:s svar: Ekonomiska invandrare som vill ha ett bättre liv och som tror att Europa är "en enda stor bankomat".

Ett sjok? Stora delar av migranterna flykter av ekonomiska skäl har vi "dödsknarkrasister" visst länge, nu kommer SVT efter, typ 2 år för sent. Vi som sa det här in2015 blev naziststämplad.

Citat:
De får inte ens stanna om de är ekonomiska migranter. Och 90 procent är just migranter på jakt efter ett bättre liv, fortsätter hon.

90% är en rätt så häftig siffra, kun 10% har skyddsbehov.
Problemet i Sverige är att även dom som inte har skyddsbehov får stanna. Visst dom får inga PUT/TUT, men dom som går under jorden som "papperslösa" får fortfarande socialbidrag (här i Malmö iaf). Några år senare kan dom söka om PUT/TUT igen, med bakgrund i sociala skäl (man har jo skaffat sig rötter i Sverige må veta) så får dom flesta omgjord sitt avslag om uppehåll.

Vi måste börja skilja på flyktingar och andra emigranter i Sverige, annars försvinner hela välfärdsamhället.

http://www.friatider.se/svt-invandra...-stor-bankomat
https://www.svtplay.se/video/1422216...to&tab=senaste
Citera
2017-06-23, 14:11
  #2
Medlem
beaver_ses avatar
Det lär väl stoppa när våra pengar sinar och barnen från ökenländerna kräver att sossarna och alliansen skall öppna sina personliga plånböcker. Fram tills dess är de givmilda med att ge bort alla tillgångar vi arbetare slitit ihop.
Citera
2017-06-23, 14:14
  #3
Medlem
ace_secs avatar
Sverige kommer att ge uppehållstillstånd, och ge ut bidrag till alla som kommer - tills det inte finns några pengar kvar.

Malmö betalar ut både bidrag och bostäder till illegala flyktingar. De kommer fortsätta tills pengarna är slut.

Då är det för sent. Då börjar inbördeskriget. På riktigt.
Citera
2017-06-23, 14:34
  #4
Medlem
Callebiltes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ace_sec
Sverige kommer att ge uppehållstillstånd, och ge ut bidrag till alla som kommer - tills det inte finns några pengar kvar.

Malmö betalar ut både bidrag och bostäder till illegala flyktingar. De kommer fortsätta tills pengarna är slut.

Då är det för sent. Då börjar inbördeskriget. På riktigt.

Fel!

Pengarna är slut för länge sedan, de kommer ge ut bidrag tills de inte får låna mer. SEN börjar inbördeskriget...
Citera
2017-06-23, 14:44
  #5
Medlem
Stones avatar
Det var ett annorlunda Aktuellt inslag måste jag säga, för att säkra så la de in lite barn och lidande på slutet av inslaget. Med all rätt, det finns fler sidor av denna migrationsproblematik även om vi endast fått inslaget av flickan och människor i kris de senaste två åren.
Citera
2017-06-23, 15:49
  #6
Medlem
TransitGlorias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Callebilte
Fel!

Pengarna är slut för länge sedan, de kommer ge ut bidrag tills de inte får låna mer. SEN börjar inbördeskriget...

Och staten kommer få låna så länge staten gör vad bankerna vill...dvs fortsätta sin framgångssaga med att permanent skuldsätta svenska medborgare. Och för det behövs fler medborgare.

Så det vi ser nu är nog inte början till slutet på pengar, utan början på övergången från "Välkommen! Nu är du svensk, här får du pengar" till "Pengar? Ta ett banklån som alla andra svenskar."

Men ja, risken för konflikt ökar nog markant när den nya målgruppen blivit lärda ränta på lån är haram. Inte för att det bekymrar bankerna, som får sina pengar i vilket fall. På ett eller annat sätt. Det skulle inte förvåna mig om Kronofogden blir vårt nya gendarmeri
__________________
Senast redigerad av TransitGloria 2017-06-23 kl. 15:54.
Citera
2017-06-23, 16:40
  #7
Medlem
P4n0pl147h305s avatar
Som jag brukar säga, stryp bidragen, man behöver inte strypa de direkt men hela tiden minska och ta bort ett bidrag här ett annat bidrag här tills det absolut inte går att leva på bidrag, bidrag ska vara just ett bidrag, det ska inte vara att en person ska kunna leva på bidrag, bidragen var tänkte som en hjälp till de som temporärt hade det svårt.

Vidare är det hela sanslöst att man hjälper dessa bruna parasiter med lägenheter och villor, galet att det inte sticker mer i folks ögon när de själva måste ta dödslån för att ha någonstans att bo medans inavlade Achmed valsar in och får allt betalt. Achmed som har noll koppling till Sverige, Achmed en brun parasit.

Men folk är ju rätt tröga så man får förklara för de att medans de tvingas betala för sig själv och bruna parasiten Achmed så får Achmed allt gratis.
Citera
2017-06-23, 17:54
  #8
Medlem
PixlJunkies avatar
Man tycker ju att det bör vara en överrepresentation av psykopater i flyktingströmmarna. Inga bra människor vi tar in.
Citera
2017-06-23, 17:56
  #9
Medlem
SVT gör en damage control och börjar inse att deras huvuden snart kommer att börja rulla när SD kommer till makten.
SVT/SR har i decennier arbetat frekvent för judarna och Wallenberg att propagera för massinvandring, rasblandning, islamisering, feminism osv. Detta är snart slut.
Citera
2017-06-23, 23:41
  #10
Medlem
Streckkods avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PixlJunkie
Man tycker ju att det bör vara en överrepresentation av psykopater i flyktingströmmarna. Inga bra människor vi tar in.

Helt riktigt. Det ÄR en överrepresentation av psykopater i flyktingströmmarna.
Och kriminella, idioter och religiösa pedofilpsykopater.

De vanliga flyktingarna har inte råd att slanta upp 100 000 kr för resan.
Citera
2017-06-24, 00:22
  #11
Medlem
Haha, du vet att Sverige är rökt när SVT visar något sådant.
Citera
2017-06-24, 00:35
  #12
Medlem
MelPoomenes avatar
Ja, det är ju sant.

Men det finns inte heltidssysselsättning åt alla vilket är en verkligen tung börda på globalisternas axlar!

En börda som visar sig börja kosta för mycket på de arma globalisternas axlar!

Kanske bäst att globalisterna flyttar sina industrier till Afrikat iallafall. Europa är bara en utarmad kontinent iallafall - ibland många andra!
__________________
Senast redigerad av MelPoomene 2017-06-24 kl. 00:39.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback