Citat:
Ursprungligen postat av
another-devil
Just nu står det och väger. Köp en begagnad bensinare eller etanolhybrid säger jag. Diesel kommer snart spärras i större städer (redan på gång i Sverige) och priserna på dieslar rasar redan. Etanolskatten ska tas bort så det blir billigare att köra på etanol. En etanol/bensin hybrid kommer behålla värdet bättre. Att koppla till "fjollighet" är bara bögigt 🤡
Nu finns det ju inga större städer i Sverige, men jag är trots det nyfiken på i vilka städer snart hälften av alla sålda bilar och i princip samtliga nyttofordon kommer att "spärras", har du nån speciell ort på tungan?
Skulle ju säga att det inte i närtid är nån risk att det blir förbud för dieselbilar, varken i Sverige eller utomlands. Hur det ser ut om 10 år är en annan sak, men avgasreningen blir bättre, fler bilar kommer att gå på el och andra drivmedel så problemet kommer troligtvis sortera ut sig själv, utan förbud.