Utgångspunkten för den här tråden är feminism. Män är skyldiga kvinnor med det ena och än det andra. Har ni glömt andra världskriget redan, där unga män förlorade liv och lem för er frihet? Är det så här ni tackar dem? Jag hade själv en far som ådrog sig livshotande skador i detta krig mot tyranni.
Topic:
Män försvarade vårt fria och öppna samhälle med liv och lem. Nu spottar ni på män. Ni borde tvärtom vara oerhört tacksamma för vad män offrat för er egen frihet. Hur kan ni missa detta, dagens svenska kvinnor? Skäms ni inte? Det borde ni göra.
Som flera andra har gjort så länkar jag ett par klipp från Saving Private Ryan, eftersom detta anses vara en av de mest realistiska skildringar av vad dessa män genomled.
Kvinnor: har ni glömt redan? Varför kastar ni bort allt som män har dött för?
https://www.youtube.com/watch?v=KcsrE7PWOfQ
https://www.youtube.com/watch?v=uW9Q1cm_Tnw