Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 8
  • 9
2017-08-21, 08:43
  #97
Medlem
Circuits avatar
Vad är nu detta för trams? Nu är rubriken "Har väst sig själva att skylla för terrordåden?" och det ser ut som jag tycker det enbart för jag argumenterade för den förra rubriken som handlade om att "terrorism" och "terrorist" är relativt nya begrepp som inte alltid stämmer överens med vad som faktiskt hänt.

Alltså att det egentligen handlar om att ganska många är galningar som plockas upp av terrororganisationer.
Citera
2017-08-25, 11:51
  #98
Medlem
Utan tvekan....

För Väst förlitar sig på muslimska talespersoner så fort dessa säger att terroristattacker inte representerar Islam och muslimer i allmänhet.

Så, detta påstås även om det ex. skulle ske 100 attacker per år och döda ett hundratal eller tusental barn, vuxna, etc..

Dessa extremister, egentligen simpla boktrogna muslimer, föddes som muslimer.

Så, denna mordiska kult kommer aldrig att försvinna så länge det föds personer som fostras som muslimer, för dessa kan ta egna beslut vid vuxen ålder. Oftast om en muslim beslutar sig för att ordagrant följa Koranen så är det pga deras Imamer....som våra präster i Kyrkan. För vet att en muslim gör inget som INTE står i Koranen.

Att det är ett fåtal eller att det är en tolkningsfråga är enbart döljande och lömska ursäkter av andra muslimer. Islam har globalt mördat icke-muslimer sedan 600-talet och kommer ej sluta förrän Islam själv utrotas.

Att en muslim påstår att ex. Väst attackerar deras länder pga att de inte får fritt mörda icke-muslimer är absurt och visar på ondskans galenskap. Dessutom är de flesta flyktingar muslimer och de har flytt pga Islams bekymmer och konflikter...och sedan tillämpar dom själva sin problematiska och hatiska kult i Västländer genom att börja med krav på mat, kläder, etc...innan de vill ta över då de blir många i framtiden.....och sedan skada icke-muslimer med statens sanktionerande.

Det är ju ganska lustigt när en muslim vill påpeka korstågen som islamofobi och attack på deras hemländer, etc..när de först måste förstå att påven beordrade korstågen för att straffa muslimerna i MÖ. Varför? För muslimer hade mördat ca. 3000 oskyldiga kristna pilgrimer i Jerusalem och detta inkluderande flertalet biskopar och kardinaler.

Lita aldrig på en muslim....ex. har de Sura 5:51 som uppmanar en muslim att ej vara vän med icke-muslimer och sedan har Islam traditionen Taqiyya som säger att en muslim ska ljuga och bedra om sina avsikter och för att skydda Islam. Ex. kan en muslim dricka alkohol för att bedra ovetande människor, som tror att denne är ofarlig, etc..

Och alla extremister följer uppmaningen från Sura 9:5....deras mord hänvisas alltid till denna Sura som ett berättigande till sina handlingar.

Det finns inga sekulära muslimer. Det finns bara muslim eller inte muslim. Privat så gläder sig muslimer åt att icke-muslimer mördas...även barn.
__________________
Senast redigerad av FakYuToo 2017-08-25 kl. 11:53.
Citera
  • 8
  • 9

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback