Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 2
  • 3
2017-06-10, 15:58
  #25
Medlem
Jag är en person som verkligen ÄLSKAR repetition, i arbetet och privat. Men, som precis allt och alla finns det gränser. Dock är det för mig mer att när det börjar kännas som att mitt arbete inte tillför något längre, som det börjar kännas tråkigt.

Idag jobbar jag på en McDonalds restaurang, något som många anser vara tråkigt och enformigt. Det kan jag inte hålla med om, eller iallafall inte att jag anser det tråkigt. Det enda som jag tycker är tråkigt med detta jobbet som jag verkligen ÄLSKAR är att det är ganska dåligt betalt. Som förälder är det något som äter upp mig inombords och således gör att jobbet ibland känns riktigt öken att gå till.

Men, på andra sidan myntet är detta jobb verkligen ett av de jobb jag älskat mest under de 2 åren jag jobbat där. Har nästan uteslutande stått i köket och svettats, mängden cheeseburgare jag gjort i min dag är i de höga 5 siffriga eller kanske rent av låga 6 siffriga, men fortfarande älskar jag att göra den.

Svaret på din fråga, är väl egentligen, ja och nej. Inget jobb är roligt alltid, alla jobb blir trista stundtals och sjukt roliga andra gånger. Oftast hänger enformiga jobb på att man har bra kollegor, och känner sig uppskattad. Gör man inte det blir det lätt tråkigt och känns snabbt meningslöst.

Jag sa upp mig från ett okej välbetalt jobb på en liten webbshop då jag fann mig själv att ha ångest för att jag inte visste vad som väntade dagen efter, vilket i tur gjorde jobbet olidligt tråkigt stundtals. Då jag redan var inställd på att det skulle vara riktigt kasst dagen efter.

Prova dig fram, var inte rädd att säga upp dig (sök nytt och skriv helst kontakt innan, om du MÅSTE ha en inkomst, dvs a-kassa inte räcker). Tänk också på att ett jobb kan vara kul första veckan, dötrist i några veckor när förväntningar kanske ökar snabbare än du utvecklas eller dylikt, för att sedan bli kul igen. Och, alla dagar är inte skoj. vissa är piss, rätt och slätt.
Citera
  • 2
  • 3

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback