Citat:
Ursprungligen postat av
micro113
Det är tvärtom väldigt konstruktivt och relevant att kritisera bristen på teknisk bevisning, i synnerhet där det handlar om fall där ett "erkännande" pressats fram under långa förhör.
Vuxna kan dock inte dömas enbart på erkännande - det krävs stöd för erkännandet för att fällas, samma krav skall man givetvis ha när det gäller barn.
Ja, det finns uppenbarligen stora, stora brister här vad gäller hur erkännandet kom till och annat. Det finns skäl att rikta stark kritik mot det.
Samtidigt bör man komma ihåg att det finns skillnader i övrigt gentemot Kevin-fallet. "Jonas", som DN kallar den förmodade mördaren, erkänner redan från början i det första förhöret att han befattat sig med kroppen och mordvapnet, men att han hittat kroppen och försökt dra ut mordvapnet ur kroppen och då skall ha fått blod på sig från sina egna sår på sig, låt vara inget från "Daniel", som DN kallar det förmodade offret, om de uppgifterna är korrekta. Att skära sig när man hugger någon på det sättet är ju typiskt för brottstypen.
Detta vittnesmål verkar ha avgivits frivilligt och stämmer med att Jonas hade blod på sig, om jag förstår rätt.
Nu är detta då inga avgörande bevis på att Jonas i själva verket är den som inte bara försöker dra ut mordvapnet utan också den som utfört dådet, för i undantagsfall är det så att huvudvittnet och den som haft samröre med kroppen faktiskt bara råkar befinna sig på platsen och hittar kroppen, men statistiskt och erfarenhetsmässigt är förstås Jonas den självklare gärningsmannen i det läget. Så var ju inte fallet med bröderna i Kevin-fallet.