Citat:
Ursprungligen postat av
scoremax
Det är nog smart ja, då just rädslan för bombtillverkning har gjort att spaning och ”avsaknad av humor”, har ökat vad gäller detta.
Pang och bom är inte längre så oskyldigt som det var när bonnpojkarna sprängde och hade sig.
Vi går en mer repressiv tid till mötes.
Du har helt rätt, nu vet jag inte hur gammal du är, men då jag växte upp var det en helt annan tid och då var det precis som du beskriver ingen som såg speciellt allvarligt på lite experimenterande så länge som man inte vandaliserade någons egendom med sina experiment.
Idag skulle jag inte komma på tanken ens att göra något som var normalt för 20 år sedan.....
Samtidigt tycker jag det är tråkigt att dagens unga aldrig kommer att få chansen att uppleva de saker man själv gjorde på den tiden p.g.a hur samhället ser ut idag.
Idag så sträcker sig mitt intresse för vapen till mestadels luftvapen av den licensfria typen, men jag sköter all service på de vapen jag äger själv, och har lärt mig en hel del om främst PCP och CO2 vapen genom åren och även om ett 10 Joule luftvapen inte går att jämföra med ett krutvapen, så är det trots allt en bra början då det gäller kunskapen att kunna skruva isär och plocka ihop ett vapen och reparera saker själv, för även om det är stor skillnad på krafterna som är iblandade ska man ha klart för sig att ett PCP med 220 bars arbetstryck inte är ofarligt att skruva med om man inte vet vad man gör.
Uppskattar dina inlägg då du verkar ha erfarenhet och vet vad du skriver om.
Mvh, ZaphodB